AÖF Kredi kartı ile ödeme yapılmasına imkan sağlıyor. Böylece öğrenciler ödeme işlemlerini hızlı yoldan kısa sürede tamamlayabiliyorlar. Bu yazıda kredi kartı ile AÖF ödeme hakkında bilgi verilmektedir.  

Açık Öğretim Resmi Sitesi Üzerinden Kredi Kartı İle AÖF Ödeme

Kredi kartı ile AÖF ödeme yapılması için öncelikle resmi web sitesi üzerinde bulunan online başvuru formu doldurulur. Bu amaçla kullanılabilecek internet adresi https://kayit.anadolu.edu.tr’ dir. Bu adres üzerinden giriş yapıldıktan sonra sitedeki yönlendirmeler takip edilerek kredi kartı ile AÖF ödeme işlemi gerçekleştirilir. Yalnız burada göz önünde tutulması gereken önemli konu, kayıt yenileme işleminin son güne bırakılmaması gerekliliğidir. En son gün kredi kartı ile yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

Geçmiş Dönem Borç Ödeme ve Kredi Kartı İle AÖF Ödeme

Kredi kartıyla AÖF ödemesi ile Açık Öğretim İktisat ve İşletme fakültelerinin lisans ya da ön lisans öğrencileri geçmiş dönem borçlarını da ödeyebiliyorlar. Bu amaçla başvurulabilecek internet adresi www.anadolu.edu.tr/acikogretim ‘dir. Bu adres üzerinden ödeme yapmak isteyen öğrenci kendi TC kimlik numarası ile giriş yaparak geçmiş dönem borcunu ödeyebiliyor.

Bankaların İnternet Şubesinden Kredi Kartı İle AÖF Ödeme

Açık öğretim fakültesi ödemeleri için anlaşmalı olunan bankaların internet şubesi üzerinden kredi kartı ile ‘’Güz ve Bahar Dönemi Öğretim Gideri ve Öğrenim Ücreti/Öğrenci Katkı Payı’’ ödemesi yapılabilir. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı üzerinden yapılabilen AÖF ödemeleri, aynı bankanın mobil bankacılık şubesi üzerinden de yapılabilir.

Anlaşmalı banka ATM’lerinden de kredi kartı ile AÖF ödeme işlemi yapılabilir. ATM’lerden kartsız ödeme de yapılabiliyor.

Telefon Yolu İle Kredi Kartı İle AÖF Ödeme

Kredi kartıyla AÖF ödemesi için, Açık Öğretim Fakültesi ile anlaşmalı bankanın telefon bankacılığını aramak da kullanılan pratik bir yoldur. Bu kanalla ödeme yaparken kredi kartı bilgileri kullanılabildiği gibi banka kartı bilgileri kullanılarak da ödeme yapılabilir.

Açık Öğretim Fakültesi ile Anlaşmalı Bankalar

Açık öğretim ücretlerinin yatırılabileceği banka, Açık Öğretim Fakültesi ile anlaşması olan Ziraat Bankasıdır.

Ziraat Bankası, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden ödemeler en son gün en geç saat 23:30’a kadar yapılabilir.

Açık Öğretim Fakültesi Kayıt Kontrol İşlemi

AÖF kayıt kontrol işlemi ihmal edilmemelidir. Kayıt yenileme yapıldıktan sonra herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için kayıt işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğin kontrol etmek gereklidir.

Bu amaçla kullanılabilen internet adresi:’’ aof.anadolu.edu.tr ‘’dir.  Bu adresten giriş yapılarak öğrenci otomasyonu üzerinden sistemin yönlendirmesi doğrultusunda kayıt yenileme işlemi kontrol edilebilir.

Açık Öğretim Fakültesi Kayıt İçin Gerekli Evraklar

AÖF tarafından kayıt yaptırmak için istenen belgeler şunlardır:

  • Kayıt yaptırmak isteyen öğrenci tarafından doldurulmuş internet başvuru formu,
  • Öğrenci bilgi formu,
  • Kayıt yaptıracak öğrencinin kayıt bilgilerinin sorgulanması sonucu elde edilen evraklar,
  • Kayıt yaptırmak isteyen öğrencinin öğrenim durumunu gösteren belge,
  • Kayıt yaptırmak isteyen öğrencinin askerlik durum belgesidir.

ANADOLUYÖS kapsamında kayıt yaptırmak isteyen adaylardan, yukarıda verilen belgelere ek olarak başka belgeler istenir. Ek evraklar şunlardır:

  • Pasaport ya da TC Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı,
  • İlgili öğrencinin lise diplomasının onaylı fotokopisi ya da lise diploması denklik belgesi onaylı fotokopisi,
  • Türkçe yeterlik belgesidir.

Bütün bu belgeler tamamlandıktan sonra, AÖF kayıt yenileme yapılır ve kayıt yenileme ücreti ödenir. Kayıt yenileme ödeme ile ilgili bilgiler ders seçimi sayfası üzerinde ‘’Kayıt Yenileme Bilgi Dökümü’’ sayfasında bulunur.

Kredi kartı ile AÖF ödeme için kullanılabilecek geçerli güncel yöntemler bunlardır