Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P Türkiye'yi Uyardı! Sorunlu Kredilere Dikkat!

Kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P tarafından yapılan değerlendirmelerde Türkiye için kritik bir rapor hazırlandı. Bu rapora göre ülkenin sorunlu krediler konusunda riskin yükseldiği detaylarına yer verildi.

EKONOMİ 24.06.2020 - 14:05 24.06.2020 - 14:05

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P yapmış olduğu değerlendirmelerin ardından Türkiye için oldukça önemli olabilecek bir adım attığını duyurdu. Sorunlu krediler hakkındaki değerlendirmelerin ardından Türkiye’nin bu konuda bazı sorunlar yaşadığına hazırlanan raporda yer verildi. Sorunlu krediler üzerindeki incelemelere bakıldığı zaman önümüzdeki seneye kadar geçen süre içerisinde yüzde 20 oranının üzerine çıkması bekleniyor.

Yapılan değerlendirmelerde sorunlu kredilerin artış sebeplerine de yer verildi. Bu sebepler ışığında ekonomik daralmanın etkili olduğu ve küresel piyasalarda salgının etkisi ile birlikte yaşanan değer kaybına dikkat çekildiği ifade edildi.

Batık Kredi Oranı Giderek Yükseliyor!

Kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından Türkiye’de bulunan bankaların diğer gelişmekte olan bankalara göre bazı borçlarının daha fazla olduğu ve baskı yaratan unsurların daha fazla olduğu ifade edildi. Bunun üzerine riskin diğer ülkelere göre giderek artan bir sorun olabileceği ifade edildi.

S&P tarafından dün konu hakkında bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama sonrasında Kredi Garanti Fonu ve son dönemde kamu bankalarının hazırlamış oldukları ek kredilerin dövizle borçlanma oranının yüksek olması gibi sebeplerden dolayı pek çok sebebin ve riskin ortaya çıktığını ifade ettiler. Yapılan değerlendirmeler ışığında ise döviz kredilerinin toplam kredilere olan oranlarının yüzde 37 seviyesine yaklaşmış olması ülke ekonomisi içinde bir risk olarak ifade edildi.

isbilgisi.com