Kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s uzun zamandır beklenen Türkiye ekonomisi notlarını paylaştı. Türkiye ekonomisinin son dönemlerde büyük bir kuruluş haline geldiği ve çeşitlendirildiği ifade edilirken, kamu borcunun ılımlı olması sebebiyle, dışarda meydana gelen kırılganlığın ve kurumsal gücün politika sürecinde yıpranmanın da dengelendiğini açıkladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs önlemleri devam ediyor. Salgın karşısında alınan tedbirler karşısında bazı ekonomik adımlar atılmıştı. Değerlendirmeler sırasında mali ve parasal politika duruşunun bu süreçte gevşetildiği dile getirildi. Alınan önlemler görece küçük olmakla birlikte hala ekonomi politikalarının güçlü olmadığı yönünde görüşler de dile getirildi.

Risk Dengesi Aşağı Yönlü Olarak Belirlendi

Moody’s tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında Türkiye’nin kredi notu B1 olarak belirlendi. Kredi görünümünün ise hala negatif olduğu açıklandı. Negatif olması demek riskler dengesinin aşağı yönlü olması anlamına geliyor. Bu riskin özellikle koronavirüs salgını sebebiyle son dönemlerde giderek arttığı belirlendi.

Hükümetin, riskli olan eğimi, yukarı yöne hareket ettirebilecek olan çalışmalarındaki endişelerin hala devam ettiğini belirtti. Değerlendirmeler sonrasında not artırımı da tartışmaları beraberinde getirdi. Şu durumda not artırımının düşük bir ihtimal olduğu belirtiliyor. Not durumunun desteklenmesi için dış finansal destekle birlikte, siyasi ajandanın da destekleyici ve olumlu bir adım olabileceğinin altı çizildi.