Türkiye'de milyonlarca memur adayı 2020/2 KPSS tercih işlemlerinin başlamasını büyük bir heyecanla beklediler. ÖSYM geçtiğimiz günlerde 2020/2 KPSS tercih kılavuzunu yayınladı. Ancak detaylar ortaya çıkınca memur adayları çok büyük bir şok yaşadılar. 2020/2 memur alımlarında yalnızca 1.677 kadroya alım yapılacağı duyuruldu. Bu alımlar da 1.070 poziyonda olacak. Çok sayıda branş için ise kadro bile açılmadı.

AÇILAN KADROLAR YETERSİZ KALDI!

2020'nin ilk merkezi ataması ile 2.582 memur atanmış ve adaylar ikinci atamanın yapılmasını büyük bir heyecanla beklemeye başlamışlardı. 2020'nin son bölümünde ise KPSS ortaöğretim, önlisan ve lisans sınavlarına yaklaşık 3 milyon vatandaş katıldı. En azından 2.500 kadro bekleyen memur adayları 1.677 kadroyla büyük bir şok yaşadılar.

KPSS PUANI DÜŞÜK OLANLARIN MEMUR OLMALARI MUCİZEYE DÖNÜŞTÜ!

ÖSYM üzerinden yapılacak tercihlerin ardından merkezi yerleştirme ile işe alımları gerçekleştirilecek olan memur adaylarının artık işe girme ihtimalleri de iyice azaldı. 2020 yılında yapılan KPSS'ye katılanların da tercih yapacakları düşünülünce düşük KPSS puanı olan memur adaylarının tercih yapmasına dahi gerek kalmadı. Hatta ortalamanın üzerinde bir KPSS puanı olanların da memur olmaları küçük bir ihtimale dönüştü.

Memur alımlarının merkezi yerleştirmelerden daha çok kurumların kendi sınavları ile yapılması KPSS'de artık bir dönemin sonuna gelindiği şeklinde yorumlanmaya başlandı. Direkt olarak KPSS puanı esas alınarak memur alımı artık yapılmamaya başlandı. KPSS puanlarını kurumlar sınav başvurularında dikkate alıp sıralama yapıyorlar. Merkezi yerleştirme ile memur alımları çok sınırlı sayıda kalıyor.

isbilgisi.com