Kosova Avrupa Konseyi’ne katılmak için harekete geçti, Sırbistan onunla savaşma sözü verdi

Kosova Perşembe günü Avrupa Konseyi üyesi olmak için başvuruda bulunurken, Belgrad’daki yetkililer Priştine’nin herhangi bir uluslararası örgüte katılmasını engellemeye ve tanınma karşıtı kampanyalarını hızlandırmaya söz verdiler.

Başvuru, Sırbistan’ın önemli bir müttefiki olan Rusya’nın, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali üzerine sınır dışı etmesi yönündeki çağrıların artmasının ardından Mart ayında vücuttan çıkarılmasından haftalar sonra yapılmıştı.

Kıtanın en üst düzey insan hakları örgütüne kabul edilmek için üyelerin üçte iki oyu gerekiyor ve Rusya’nın Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımaması nedeniyle, daha önceki herhangi bir başvurunun başarısız olma riski vardı.

Kosova, artık kabul edilmek için 46 üyeli organdan yeterli desteğe sahip olduğunu söyledi ve hükümet dışişleri bakanlığına üyelik prosedürlerini başlatma emri verdiğini söyledi.

Etnik Arnavut çoğunluklu Kosova, 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etti. Ancak Sırbistan ve güçlü müttefikleri Çin ve Rusya, hareketi hâlâ tanımıyor.

Kosova, Avrupa Konseyi’nin kurucu belgesi olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini anayasasına dahil etti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra insan haklarını, hukukun üstünlüğünü ve demokrasiyi geliştirmek için kurulan Avrupa Konseyi’nin, demokratik reformlara yardımcı olmak üzere Kosova’da halihazırda bir ofisi bulunuyor.

Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz, başvuruyu bakanlığının Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Kosova (Batı Balkanlar) bölgesindeki en demokratik ülkedir.” dedi.

Ancak Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, ülkesinin Priştine’nin hareketine “barışçıl ve diplomatik bir şekilde” karşı çıkmak için “her şeyi yapacağını” söyledi.

Bakan daha önce Sırbistan’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ülkeleri fikirlerini değiştirmeye ikna etme çabalarını yenileyeceği konusunda uyarmıştı.

Perşembe günü yerel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, “Önümüzdeki haftalarda savaşabileceğimizi ve ülkemizi koruyabileceğimizi göstermek için elimizden geleni yapacağız.”

Vuciç, konuyla ilgili olarak Cuma günü ulusal güvenlik konseyini toplantıya çağırdı.

Şantajlar ve ültimatomlar karşısında geri çekilme, teslimiyet olmayacak” dedi.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç de Cuma günü yaptığı açıklamada, dört ülkenin Kosova’nın bağımsızlığını tanımasını geri çektiğini söyledi.

“Güvenlik servislerimizin çalışmaları sayesinde, en az iki büyük ülkenin yeni tanımalar konusunda Priştine’yi desteklemek ve tanımayı geri çekme kampanyasını önlemek için çalıştığı bilgisine ulaştık.” dedi.

Sırbistan Hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı’nın “şiddetli bir şekilde savaşmaya devam edeceğini” ve Kosova’nın tanınmasını geri çekmek için çalışacaklarını söyledi.

Ancak Gervalla-Schwarz, Priştine’nin dört ülkenin Kosova’yı tanımayı geri çektiğine dair hiçbir bilgisi olmadığını söyledi.

“Toprak bütünlüğünün, uluslararası kamu hukukunun, hukuk düzeninin ihlalini kendi zararımıza kabul etmemiz yönünde baskı altındayız. ABD Hükümeti, Dışişleri Bakanlığı’ndan, savaşın birinci yıldönümü vesilesiyle yaptığı bir açıklama ile” dedi. Washington Anlaşması, ABD’nin anlaşmayı geçerli gördüğünü açıkça ortaya koydu ve Belgrad ile Priştine’yi anlaşmaya saygı duymaya çağırdı.” dedi.

Kosova, Eylül 2020’de ABD’nin arabuluculuğundaki bir anlaşmanın şartlarına dayanarak uluslararası örgütlere katılma çabalarını bir yıl süreyle dondurmayı kabul etti.

Sırbistan ise ülkeleri Kosova’nın bağımsızlığını tanıma kararlarını geri almaya ikna etme kampanyasını durdurmayı kabul etti.

Belgrad ile Priştine arasındaki gerilim, etnik Arnavut milisler ile Sırp güçleri arasında, o zamanlar bir Sırp eyaletinin özerkliğinden yoksun bırakıldığı Kosova’da yaşanan 1998-99 savaşından bu yana yüksek seviyede kaldı.

Çatışmada 13.000’den fazla kişi öldü ve 1.617 kişi hala kayıp. NATO’nun Sırbistan’a bombalı saldırı şeklinde müdahalesi savaşı sona erdirdi.

Kosova, ABD ve Avrupa Birliği üye ülkelerinin çoğu da dahil olmak üzere 117 ülke tarafından zaten tanınıyor. İspanya, Romanya, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Slovakya, ağırlıklı olarak Arnavut nüfusu 1,9 milyon olan denize kıyısı olmayan bir ülke olan Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımayan AB ülkeleridir.

Kasım 2015’te Kosova, Belgrad’ın uygulamaya karşı kulis yapmasından sonra BM kültür örgütü UNESCO’nun üyesi olamadı. Ancak Kosova, Mayıs 2016’da Avrupa futbol kuruluşu UEFA’ya ve uluslararası futbol kuruluşu FIFA’ya katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.