Küçük ve Orta Ölçekli olan işletmeleri desteklemek üzere kurulan KOSGEB’den yerli üreticileri sevindirecek bir haber geldi. KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt tarafından yapılan açıklamalarda koronavirüs salgının ekonomiye etkileri tartışıldı.

Türkiye’nin almış olduğu ekonomik tedbirlerin, dünya ülkeleri arasında alınan en üst düzey tedbirlerden olduğunun altı bir kez daha çizilmiş oldu. Uzkurt açıklamalarında ‘Türkiye’nin almış olduğu tedbirleri incelediğimiz zaman aslında son derece mantıklı olduğunu görüyoruz. Arz ve talep dengesine bakılarak alınan tüm kararların karşılıklı tüm şartlar düşünülerek alındığını gördük. Bu süreci en az hasarla atlatmak çok önemli. Bu süreçten en avantajlı olarak çıkacak ülkenin Türkiye olduğunu düşünüyoruz’ dedi.

Devam Eden Projelere 4 Ay Ek Süre Geliyor

Koronavirüs salgını döneminde maske, eldiven, dezenfektan, koruyucu gözlük, koruyucu elbise ve temizlik ürünlerinin üretimini gerçekleştiren üreticiler için destek verileceği açıklandı. Yerli üretimin desteklenmesi için 6 milyon liralık destek paketi açıklandı.

Verilecek destek paketi içerisinde ödemelerin yüzde 70’lik kısmı geri ödemeli, yüzde 30’luk kısmı ise geri ödemesiz olarak gerçekleştirilecek. 4 milyon 200 bin liralık ödeme paketini kullanan yerli üreticiler ilerleyen aylarda geri ödemeli olarak bir ödeme tablosu çizecekler. 1 milyon 800 bin liralık kısım içinde geri ödemesiz hibe kullanmaları planlanıyor.

Yerli üreticilerin yaptıkları başvurular kısa süre içerisinde değerlendirilip cevaplanacak. Bu durumda yerli üretimin de desteklenerek artırılması amaçlanıyor. Şimdiden KOSGEB’e binlerce başvurunun geldiği belirtildi.

isbilgisi.com