KOSGEB 2019 yazılım geliştirme devlet yardımları öncellikle KOSGEB’in endüstriyel uygulama destek projesi kapsamında sağlanan bir destek türü. Diğer yandan KOSGEB işletmelerin yazılım harcamalarına stratejik ürün destek programı, AR-GE ve İnovasyon Destek Programı veya KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı gibi destekleme programları ile KOSGEB yazılım geliştirme desteği alabilmek mümkün.

Esas olarak burada KOSGEB’in amacı destek türü ve işletmenin alabileceği destek şekli ne olursa olsun yüksek teknolojili ve yazılım tabanlı üretim yapmayı destekleyecek şekilde bütün işletmelere yazılım desteği sunabilmek.
 

KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteğinden Kimler Faydalanır?

Kimler KOSGEB Yazılım Geliştirme destekleri alabilir dendiğinde yazılım artık üretimin ayrılamaz bir parçası olduğu için bu destekleten hemen hemen bütün işletmeler faydalanabiliyor. Örneğin Türkiye’de üretimi olmayan stratejik bir ürünü üretmek için Türkiye’de makine ve donanım yapan bir firmanın doğal olarak yazılım ihtiyacı da olacağı için KOSGEB aynı proje için makine ve kurulumunu ayrı olarak ve o makinelerin çalışması için gerekli yazılımı ayrı olarak destekliyor.

KOSGEB’in esas olarak ayrı bir yazılım destek uygulaması olmaktan ziyade yapılan yazılım destekleri diğer destekler içinde onların tamamlayıcısı durumunda.

KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteği Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB Yazılım Geliştirme yardımları hangi şartlar ile alınır denildiğinde burada projelere başvuru için aranan temel artlar aynı olmakla beraber projeye özel ilave şartlar söz konusu olabiliyor. KOSGEB yazılım geliştirme desteği için aranan ortak şartlar;

 • İşletmenin minimum 1 yıldır kurulu ve faaliyette olması
 • KOSGEB’e kayıtlı olmak
 • İşletmenin SGK, SSK veya vergi borcunun olmaması

Diğer yandan proje kapsamına göre değişen özel şartlar da söz konusu. Örneğin KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında alınacak yazılım desteği için desteklenecek projenin Kamu kurum ve kuruluşları desteği ile ortaya çıkması, patentinin alınmış olması ve en az bir doktora projesi kapsamında olması şartı aranıyor. Yine stratejik ürün destek programı kapsamında desteklenecek bir projeye yazılım desteği almak için söz konusu projenin KOSGEB tarafından ilan edilen stratejik ürün gruplarından birisine dahil olması şart.

Hangi İşler İçin KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteği Alınabilir?

KOSGEB Yazılım Geliştirme destekleri hangi alanlarda alınabilir diye bakıldığında bu destek kapsamındaki işlerin genellikle teknolojik ürün geliştirme veya üretimi Türkiye’de yapılmamış olan ürünler için daha çok verildiğini görüyoruz.

Bu kapsamda KOSGEB bir stratejik ürünler listesi yayınlamış durumda. BU uzun listeyi özetleyecek okursak KOSGEB en çok aşağıdaki iş ve üretim alanları için yazılım desteği sağlıyor.

 • Havacılık sanayi
 • Tıp ve medikal sanayine yönelik ürünler
 • Tekstil makineleri
 • Askeri veya endüstriyel elektronik donanım ve ekipmanlar
 • Deniz araçları üretimi
 • Elektrikli araçlar
 • İnsansız hava ve kara araçları ve bunların parçaları ile ilgili üretim

KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteği Tutarı Ne Kadardır?

KOSGEB Yazılım Geliştirme destek miktarı nedir denildiğinde bu rakam hangi projeye başvurulduğuna göre değişiklik gösterebiliyor. KOSGEB’in yazılım desteği verdiği üç ana destek projesi kapsamında verilen yazılım desteği tutarları şu şekilde:

 • Stratejik ürün destek programı kapsamında verilecek yazlım desteğinin tutarı 500.000 TL aşmamak şartıyla %60
 • Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında verilecek yazlım desteğinin tutarı 150.000 TL ödemesiz 500.000 TL geri ödemeli
 • KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında verilecek yazlım desteğinin tutarı 500.000 TL aşmamak şartıyla %60

KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteğine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB Yazılım Geliştirme desteklerine başvuru yöntemi ve şekli açısından öncellikle ilgili iş konusuna uygun bir destek programına başvurmak gerekiyor. Burada KOSGEB yazılım geliştirme desteği proje destekleri kapsamında olduğu için öncellikle KOSGEB e bir proje ile başvurulması ve projenin KOSGEB tarafından destek verilmeye uygun olduğuna karar verilmesi gerekiyor.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.