Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Sinop İl Müdürü Nedim Kaşıkırık, 2012 yılında kurulan KOSGEB Sinop Müdürlüğüne başvuruda bulunan işletmelerin geçen 10 yıllık süreçte geri ödemesiz hibe desteğinden ve kredi desteğinden yararlandıklarını belirtti.

Kaşıkırık yaptığı açıklamada girişimcilik, geliştirme, Ar-Ge teknoloji üretim ve yerleştirme, işletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destek programları ile KOBİ’lere destek verdiklerini dile getirdi. Nedim Kaşıkırık, KOSGEB desteklerinin rakam boyutunu da açıklamasında aktardı.

KOSGEB SİNOP MÜDÜRLÜĞÜ’NDE 10’UNCU YIL

KOSGEB, Türkiye’de girişimcilere yönelik iş alanı oluşturmanın yanı sıra finansal destekler de sağlamaya devam ediyor. Devletin de içerisinde yer aldığı bir destek programı ile hem girişimcilik eğitimleri hem de sermaye desteği sunan KOSGEB, öte yandan KOBİ’lere de özel destek programları sunuyor. Bu kapsamda KOSGEB Sinop Müdürlüğü de 2012 yılında faaliyete geçti ve Müdür Nedim Kaşıkırık, 10 yıllık süreçte atılan adımları aktardı.

KAŞIKIRIK RAKAMLARLA DESTEKLERİ AÇIKLADI

kosgeb-sifir-faizli-kredi-ve-hibe-destekleri-devam-ediyor (2)-1

TRT Haber’in haberine göre Nedim Kaşıkırık, konuya ilişkin açıklamasında, “2012 yılından bu zamana kadar toplam 49 milyon 38 bin 398 lira hibe, 144 milyon 382 bin 225 lira da kredi kullandırdık. Bu yıl ise 123 işletmeye 2 milyon 900 bin lira hibe desteği, 22 işletmeye de 2 milyon 200 bin lira kredi kullandırıldı. Ayrıca kredi faiz destek programları kapsamında 2021 yılında Sinop’ta yaşanan sel felaketi için 71 milyon lira kredi desteği sağlandı, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılandı” sözlerini dile getirdi.

SIFIR FAİZLİ VE HİBE DESTEKLİ KREDİ

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Kaşıkırık açıklamasında, Türkiye genelinde olduğu gibi Sinop’ta da girişimcilik desteği verilmeye devam ettiğini vurguladı ve özellikle de iş kurmayı düşünen, imalat ile ilgili destek bekleyen işletmelere seslenerek, “İl müdürlüğünü ziyaret ederek bilgi alabilirler” dedi. Kaşıkırık hem sıfır faizli hem de hibe destekli kredilerle devletin girişimcilerin yanında olacağını dile getirirken, bu konuda vatandaşları “Biz size danışmanlık ve kredi desteği sağlayacağız” gibi sözlerle dolandırmaya çalışanlara karşı uyardı.