KOSGEB tarafından verilen vasıflı eleman yardımları özellikle işgücü maliyetleri içerisinde vasıflı elemana pay ayırmakta zorlanan işletmeler için önemi bir destek türü. Nitelikli eleman desteği KOSGEB tarafından işletmelere hem direkt destek olarak hem de belirli KOSGEB projeleri dahilinde ayrı olarak da verilebiliyor.

KOBİ işletmelerinin nitelikli eleman çalıştırma yüzdeleri çok düşük ve çoğunlukla asgari ücret seviyesinde işçi vasfında eleman çalıştırabiliyorlar. Diğer yandan Kobilerin gelişmesi be büyümesi için beyaz yakalı oranını arttırması da şart. İşte bu sebeple KOSGEB Kobilere bu nitelikli eleman desteklerini sağlıyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteğinden Kimler Yararlanır?

Nitelikli eleman desteğinden faydalanabilecek işletmeler öncellikle KOSGEB kayıtlı küçük veya orta ölçekli işletme sınıfında olmalı. Nitelikli eleman desteğinden faydalanmak için illa KOSGEB e bir proje yazmak gerekmiyor. Burada destek almak için gerekli temel şartlar öncellikle aranıyor, bunlar:
 
 • İşletmenin KOSGEB üyesi olması,
 • Şirketin SGK borcunun olmaması,
 • Şirketin vergi borcunun olmaması.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Veren Projeler Hangileri?

Nitelikli eleman desteği almak için başvuru yapılabilecek KOSGEB destekleme projeleri şu şekilde:
 
 • AR-GE ve İnovasyon Destek Programı kapsamında hazırlanacak projelerde 150.000 ye kadar personel giderleri destekleniyor.
 • Endüstriyel Uygulama Destek Programı 150.000 ye kadar personel giderleri destekleniyor.
 • KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı 5.000.000 TL ye kadar toplam personel harcamasının %60ı geri ödemesiz olarak destekleniyor.
 • Stratejik Ürün Destek Programı toplam personel harcamasının %60ı geri ödemesiz olarak destekleniyor.
 • İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında verilen destek ile proje şartı aranmaksızın 50.000 TL ye kadar personel giderleri destekleniyor.

Nitelikli Eleman Desteği kapsamında verilen bu destekler görüleceği üzere çoğunlukla proje bazında ve proje karşılığı verildiğinde destek miktarı da artıyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteğine Nasıl Başvurulur?

Nitelikli eleman desteği alabilmek için yapılan başvuruların yapılması işletmenin KOSGEB kullanıcı adı ve şifresi ile basitçe yapılabiliyor. Ancak burada şayet nitelikli eleman desteği proje kapsamında alınmak isteniyorsa bu durumda öncellikle projeye başvuru yapmak ve projenin KOSGEB tarafından destek verilmeye uygun bulunması gerekiyor.

Diğer yandan proje kapsamında verilen nitelikli eleman destekleri proje süresi olan 1 veya en fazla 2 yıl boyunca veriliyor. Ancak İşletme geliştirme desteği kapsamında verilen nitelikli eleman destekleri ise sürekli olarak yenilenebiliyor ve alınması çok daha kolay.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Nitelikli eleman desteği başvurusu yapan işletmelerden istenen belgeler şayet İşletme geliştirme destek programına başvuruluyorsa şunlar:
 
 • Başvuru formu,
 • Vergi dairesinden alınacak borcu yoktur yazısı,
 • SGK dan alınacak borcu yoktur yazısı,
 • İstihdam edilecek elemana ilişkin kimlik belgeleri, okul mezuniyet diploma vb belgeleri,
 • Çalışanın özel durumu varsa (şehit yakını vb) buna ilişkin belgeler

Diğer yandan nitelikli eleman desteği bir proje kapsamında alınacaksa o zaman yukarıda sayılan belgeler dışında asıl olarak söz konusu proje ile ilgili başvuruların tamamlanması ve KOSGEB projesi yazılması gerekir. KOSGEB projeleri normal durumlarda yazılması oldukça uzmanlık isteyen ve detaylı projelerdir. Bu sebeple bu kapsamda eleman desteği almak daha zordur diyebiliriz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Tutarı Ne Kadardır?

Nitelikli eleman desteği kapsamında KOSGEB tarafından işletmelere ödenecek tutarlar temel olarak 50.000 TL’den başlıyor. İşletme geliştirme destek programı ile sağlanan bu nitelikli Eleman Desteği şayet destek alınan vasıflı çalışan yeni üniversite mezunu yani ilk defa bir işte çalışıyorsa, kadın çalışan ise veya birinci derece şehir veya gazi yakını ise bu 50.000 TL destek %20 oranında arttırılıyor.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.