KOSGEB kadın girişimci desteği başvuru işlemi için ilk olarak bazı şartların sağlanması gerekiyor. KOSGEB kadın girişimcilere bazı ayrıcalıklar tanıyor. Kadınların da üretimde var olabilmesi ve ekonomiye katkı sunabilmesi için KOSGEB kadınlara girişimcilik desteği sunuyor. KOSGEB kadın girişimci desteğine başvuruda bulunabilmek için de beklenen koşulların sağlanması gerekiyor.

KOSGEB’in Kadın Girişimciler İçin Hangi Destekleri Sağlıyor?

KOSGEB’in kadın girişimciler için verdiği destekten bir tanesi hibedir. Bu hibeleri alan kişiler geri ödeme de yapmak durumunda değildir. Hibenin yanı sıra KOSGEB kredi desteği de sağlıyor. Kredinin de hibeden farklı olarak geri ödenmesi gerekiyor. Ancak bu kredinin geri ödemesi için herhangi bir faiz uygulanmıyor. KOSGEB’in kadın girişimciler için verdiği desteğin miktarı 150 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. KOSGEB’in verdiği hibenin limiti 50 bin TL’dir. Kredi de ise bu limitin 100 bin TL’dir. Böylece girişimcilik yapacak olan kadınlar KOSGEB’ten 150 bin TL’ye kadar destek alabilirler.


Kimler KOSGEB’in Kadın Girişimcilik Desteğinden Yararlanabilir?

KOSGEB’in kadın girişimcilik desteğinden yararlanabilecek olanlar arasında 18 yaşından büyük kadınlar vardır. KOSGEB kadın girişimcilere destek verirken baktığı şartlardan bir tanesi 18 yaşından büyük olunmasıdır. Bunun yanı sıra KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılması da gereklidir. KOSGEB veri tabanında kaydı olmayan kişilerin bu işlemi KOSGEB’in internet sitesinden yapabilmesi mümkündür. Şirkete ait bilgilerin doldurulması ile KOSGEB veri kaydı bir kaç dakika içerisinde tamamlanabilir.

Bunların dışında KOSGEB kadın girişimci desteğini alabilmek için şu şartları sağlamak gerekiyor:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
 • KOSGEB’in desteklediği faaliyetlerin birisinde hizmet verecek olunması,
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlanması.


Kadın Girişimcilerden KOSGEB Desteği İçin Hangi Evraklar Talep Edilir?

KOSGEB kadın girişimci desteği başvuru evrakları arasında başvuru formu bulunuyor. Bu başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. KOSGEB’in kadın girişimciler için oluşturduğu destek programına başvurabilmek için gerekli evrakların tamamlanması gerekiyor. Bu evraklardan bir tanesi de başvuru formudur. Başvuru formu dışında istenen belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik belgesi,
 • Kredi alacak kişilerin gelir belgesi,
 • Uygulamalı girişimcilik sertifikası.


Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Nasıl Başvurulabilir?

Uygulamalı girişimcilik eğitim başvurusu için e devlete girilmelidir. Girişimcilik için KOSGEB’ten destek alacak olan kişilerin bu eğitime katılması şarttır. Eğitim sonunda verilen sertifika olmadan KOSGEB destek başvurusu yapılabilmesi mümkün değildir. 32 saat zorunlu olan bu eğitime katılabilmek için de başvuru yapılması gereklidir. Başvuru işlemi de e devlet üzerinden yapılabilir. E devlet sistemine giriş yapan kişiler Uygulaması Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu ekranını açmalıdır. Bu ekran üzerinde bulunan bilgilerin doldurulması gereklidir. Doldurulması gereken bilgilerden bir tanesi hangi ilde eğitime katılmak istendiğidir. KOSGEB’in düzenlediği bu eğitimler ülkenin tüm illerinde veriliyor. Bundan dolayı da istenilen ilde uygulamalı girişimcilik eğitimine katılabilmek mümkün oluyor.Kadın Girişimcilerin Destek İçin Başvurabilecekleri Diğer Kurumlar Hangileridir?

Kadın girişimcilere destek sağlayan kurumlardan bir tanesi KOSGEB’tir. KOSGEB kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak girişimcilik desteği başvurularında kendilerine öncelik tanıyor. Böylece KOSGEB kadın girişimci desteği kadınların üretime geçebilmesini sağlıyor. Ancak kadınların KOSGEB dışında başvurabilecekleri farklı kurumlar da mevcuttur. Bu kurumlardan da bazıları şu şekildedir:

 • KAGİDER Kadın Girişimciler Derneği,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,
 • Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı,
 • Kadın Girişimciler Kurulu.


Bunların yanı sıra kadın girişimcilere özel krediler sunan bankalar da mevcuttur. Kadın girişimciler için uygun faiz oranı ve ödeme seçeneği sunan bankalardan da bazıları şunlardır:

 • Ziraat Bankası,
 • TEB,
 • Denizbank,
 • Yapı Kredi Bankası.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.