KOSGEB girişimci destek kredisi özellikle nispeten yüksek tutarda finansman ihtiyacı olan KOBİler için sıklıkla başvurulan ve şartlar sağlanıp kullanılırsa son derece önemli bir finansman desteği sunan bir yardım. KOSGEB kredi desteği KOSGEB’in kobilerin kullanacağı ticari kredilere 500.000 TL ye kadar faiz desteği verdiği bir kredi faizi destekleme projesi.

KOSGEB Destekleri 2019

2019 yılında KOSGEB tarafından verilen destekler içinde belki en önemlisi kredi finansman desteği olarak ortaya çıkıyor. KOSGEB 2019 yılında KOBİ lere vereceği destekler için 1,5 milyar TL ye yakın bir bütçe ayırmış durumda.

KOSGEB’in kredi desteğinin en önemli ayağını da özel ve kamu bankaları ile yapılan işbirliği oluşturmakta. Zira bu destek ile KOSGEB özel veya kamu bankalarının KOSGEB üyesi işletmelere kullandırdığı ticari kredilerin faizlerini karşılayarak işletmelere bir nevi sıfır faizli kredi imkanı sağlıyor.

Bu destek kapsamında kobilerin özel veya kamu bankalarından kullanacağı kredilerin faizleri maksimum 36 aya kadar ve toplamda 500.000 TL yi geçmeyecek şekilde KOSGEB tarafından karşılanıyor.

KOSGEB Destekleri Hangi İşleri Destekliyor?

KOSGEB’den hangi işler için destek alınabilir diye sorulduğunda esas olarak burada kredinin hangi iş için alınıp alınmadığı önemli değil. Burada önemli olan kredinin destek kullanmak isteyen işletme tarafından bir ticari kredi olarak alınması.

Diğer yandan alınacak kredinin destelenecek vade uzunluğu kredinin alınma veya kullanılma amacına göre de değişiyor. Buna göre;

  • Mali büyüme, istihdam artışı ve yerli ürün üretimi amaçları ile alınacak ticari kredilerde desteklenecek vade 18 aya kadar
  • Yerli makine alımı ve buna bağlı yerli ürün üretimi amaçları ile alınacak kredilerde desteklenen vade 36 aya kadar çıkıyor.
  • İhracat için Eximbank güvenceli alınacak kredilerde ise 180 gün vade desteği sağlanıyor.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği 2019

KOSGEB’in 2019 yılında yeni girişimcilere özel verdiği destekler kapsamında yine bu finansman veya kredi desteği söz konusu. Ancak burada işletme türüne göre de desteklenecek kredinin limitleri belirlenmiş. Buna göre KOSGEB kredi desteği işletme türlerine göre aşağıdaki limitlere tabi:

  • Girişimci işletmeler için 50.000 TL ye kadar destek söz konusu
  • Proje odaklı işletmeler için 200.000 TL ye kadar destek söz konusu
  • Teknoloji tabanlı işletmeler için 300.000 TL ye kadar destek söz konusu
  • Stratejik ve öncelikli sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler için 500.000 TL ye kadar destek söz konusu

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları 2019

KOSGEB’in kadın girişimciler için sağladığı destekler pozitif ayrımcılık ilkesi çerçevesinde bir miktar daha fazla. Öncellikle kadın girişimcilere verilecek desteklerde destek alt limitleri daha düşük belirlenmiş. Buna göre kadın girişimciler minimum 5000 TL ye kadar sermayeli bir işletme kurmak üzere destek başvurusunda bulunabiliyorlar.

Kadın girişimci desteklerinden yararlanmanın doğal olarak en önemi şartı kadın girişimci olmak ancak burada kadın girişimcinin bir işletme sermayesindeki payının %51 den fazla olması o işletmenin kadın girişimci desteğine başvurması için yetiyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

KOSGEB’den nitelikli eleman için alınacak destekleri özellikle KOBİ’lerin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılaması için hazırlanmış bir program.

KOSGEB’in İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında yararlanılan bu KOSGEB kredi desteği işletmelerin nitelikli eleman kullanımını 2 yıl boyunca %60 oranında ve toplamda eleman başına 50.000 TL yi geçmeyecek şekilde karşılıyor.

Diğer yandan burada nitelikli eleman olarak istihdam edilecek kişi yeni üniversite mezunu, kadın çalışan, engelli personel veya şehit yakını ise bu destek miktarı %20 oranında artırılıyor.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR