KOSGEB 2019 Devlet Destekli İpek Böcekçiliği Hibe Kredisi (Başvuru Şartları, Gerekli Evraklar)

İpek Böcekçiliği hibe kredisi 2019 yılında da Devlet destekli verilmeye devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ipek böcekçiliği hibe desteği için başvuru şartlarını ve gerekli evrakları haberimizde detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

KOSGEB 26.08.2019 - 09:00 26.08.2019 - 09:00
KOSGEB İpek Böcekçiliği devlet yardımları KOSGEB’in özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik yağmış olduğu çok sayıda destekten önemli bir kalemi oluşturuyor. KOSGEB ipek böcekçiliği desteğinin amacı ülkemizde birim fiyatı son derece yüksek olan ipeğin hammaddesini oluşturan ipek kozası üretimini desteklemek ve bu alanda yerli girişimcilere kuruluş giderleri açısından destek sağlamak amacıyla yapılan bir uygulama.

İpek böcekçiliği işi genellikle küçük ve sermayesi dar kişiler veya işletmeler tarafından yapılan bir iş olarak bu işe başlamak isteyen ancak sermaye yetersizliği çeken bir çok girişimci var. İşte bu noktada KOSGEB destekleri hayat kurtarıcı oluyor ve bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin önünü açıyor.

KOSGEB İpek Böcekçiliği Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Kimler KOSGEB İpek Böcekçiliği yardımlarından yararlanabilir denildiği zaman burada tabi ki öncellikle KOSGEB desteklerinden faydalanmak için gerekli asgari şartları sağlamak gerekiyor. Öncellikle şunu belirtmek gerekir ki 2019 itibariyle direkt ipek böcekçiliği üretimi için destekler KOSGEB değil Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı ipek böcekçiliği üretimi için yeni üreticilere veya daha önce üretim yapmış olanlara tohum ve yaş koza desteği vermektedir. Diğer yandan ipek böcekçiliği üretimi için bu alanda yatırım yacaka girişimciler KOSGEB’den yeni girişimci destekleri veya işleri daha ileri aşamadaysa ve KOSGEB’e kayıtlılarsa kredi desteği gibi destekler alabilirler.

KOSGEB İpek Böcekçiliği Desteği İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

KOSGEB İpek Böcekçiliği desteği için hangi evrakların gerekli olduğu konusunda KOSGEB internet sitesinden ayrıntılı olarak evrak listesi alınacağı gibi bu başvuru evraklarını şu şekilde özetleyebiliriz:
 
 • Destek projesi için başvuru formu
 • Girişim için yapılacak harcamalara ait teklif veya profoma faturalar
 • Girişimci programı destek ödeme talep formu
 • İşletmenin SGK borcu yoktur yazısı
 • İşletmenin vergi borcu yoktur yazısı

KOSGEB ipek böcekçiliği desteği kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen destekler için ise İl ve İlçe müdürlüklerine bağlı kooperatifler tarafından gerekli duyulan aşağıdaki evraklar gerekecektir:
 
 • İpek Böcekçiliği desteği başvuru dilekçesi
 • Kimlik fotokopisi ve aslı

KOSGEB İpek Böcekçiliği Desteği İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

KOSGEB İpek Böcekçiliği desteği almak için hangi şartların yerine getirilmesi gerekli diye sorulacak olunursa öncellikle KOSGEB tarafından verilen destekler aslında girişimcilik desteği olduğu için klasik girişimcilik destekleri için uyulması beklenen şartları sağlamak gerekiyor. Burada ipek böcekçiliğine yeri başlayacak bir girişimci aşağıdaki şartları sağlıyor olmalı:
 
 • Destekleme talebi itibariyle firmamın kuruluşu 1 yılı geçmemiş olmalı.
 • Destekleme talep edilen kişinin tüzel kişiliğe sahip bir işletmesinin olması              

KOSGEB İpek Böcekçiliği Desteğine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB İpek Böcekçiliği desteklerine ne şekilde başvuru yapılabilir denildiği zaman aslında KOSGEB destek başvuru süreçleri oldukça sade ve anlaşılır. KOSGEB desteklerine başvurabilmek için öncellikle KOSGEB de bir üyelik açtırmış olmak gerekiyor. Daha sonra ilgilenilen destek türü hangisi ise o destek kapsamında talep edilen belgeler toplanmalı ve başvuru sağlanmalı.

KOSGEB İpek Böcekçiliği Desteği Tutarı Ne Kadardır?

KOSGEB İpek Böcekçiliği destekleri ile alınabilecek destek tutarı bu destekler girişimcilik destekleri kapsamında olduğu için:
 • İlk yıl 5000 TL
 • İkinci yıl en fazla 10.000 TL ye kadar verilmektedir.

KOSGEB ipek böcekçiliği desteği dışında asıl olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen doğrudan destekler ise tohum için kutu bazında ve yaş koza için kilo bazında aşağıdaki gibi:
 
 • Tohum için verilen destek kutu başına 70 TL
 • Yaş koza için verilen destek kilo başına 50 TL

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.