Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bir süre önce aldığı Aktif Rasyonu kararı ile bankaları köşeye sıkıştırdı. Türkiye'nin çok kötü bir süreçten geçtiği dönemde elini taşın altına koymak yerine vatandaşlarda olan borçlarını faizleriyle tahsil etmek için türlü yollar deneyen özel bankalara BDDK 'dur' dedi.

Aktif Rasyonu düzenlemesi ile vatandaşlara kredi vermek zorunda kalacak olan özel bankaların genel müdürleri video konferans yoluyla gizli bir toplantı yaptılar. Bu toplantının ardından alınan kararlara göre adeta bir tekel gibi hareket eden bankalar BDDK'ya 5 maddelik bir çözüm önerisi sundu.

TBB aracılığı ile BDDK'ya iletilen çözüm önerisine göre bankaların talepleri şunlar:

- 1 Mayıs ile yeni Aktif Rasyonu yönetiminin uygulamaya geçecek. Bu süre çok kısa. Zaman sonraki aylara ertelenmeli.

- Aktif rasyonu denkleminde, paydada bulunan zorunlu karşılıklar mutlaka düşürülmeli

- Aktif rasyonu denkleminin pay bölümüne takipteki krediler eklenmeli.

-Aktif rasyonu denkleminde kredilere gayri nakdi krediler de eklenmeli.

-Ana hissedar tarafından fonlanan bankaların bu fonlamaları mevduat gibi gözüküyor. Bunlar mevduat payından düşülmeli

BDDK'ya iletilen bu talepler kabul görürse yapılan aktif rasyonu düzenlemesi vatandaşa fayda açısından bir anlamda iptal edilmiş olacak. Özel bankalar istedikleri gibi at koşturupvatandaşlara kredi verirken bin bir çeşit zorluk çıkartma konusunda birbirleri ile yarışa girecekler.

BDDK, özel bankaların TBB aracılığı ile kendisine iletilen talepleri değerlendirdikten sonra bankalara yanıtını iletecek.

isbilgisi.com