Koruyuculuğu Yüksek N95 Maskeler 40 Kuruştan Üretilip 1 Milyar Dolar Beklentiyle İhracatı Yapılacak!

Maske satışının serbest bırakılmasının hemen ardından koruyuculuğu yüksek olan maske üretimine başlandı. Yetkililer maskeleri 40 kuruştan üreterek 1 liranın altından satabilecek ve uygun görülmesi halinde 1 milyar dolara ihraç edebilecekler.

EKONOMİ 09.05.2020 - 08:32 09.05.2020 - 08:32

Salgınla mücadelede maske satışının serbest bırakılmasının ardından yeni planlamalar da yapıldı. Bakteri tutmayan ve koruyuculuğunun daha yüksek olduğu N95 maskelerin bu süreç içerisinde 40 kuruşa üretilip, satışının ise 1 liranın altında yapılabileceği belirtildi

Salgının ilk günlerinde durumdan faydalanmak isteyen pek çok kişi fahiş fiyat uygulamış ve bu noktada 100 liranın üzerine çıktığı ifade edilmişti. Durum tepkilere neden olup pek çok kişinin alım gücünü etkilediği için maske satışı yasaklanmış ve devlet tarafından ücretsiz maske dağıtılmasına karar verilmişti.

1 Liranın Altında Satılabilecek

Yakında maske üreticileri iç piyasada ciddi bir maske artışının yaşanabileceğini ifade ediyorlar. MAG Maske Genel Müdürü Ayhan Gökmen açıklamalarında cerrahi maskelerin son zamanlarda üretim maliyetinin maksimum 40 kuruş olduğunun altını çizdi. Bununla birlikte 50 60 kuruş civarında kar payı ile rahatlıkla satılabileceğinin altı çizildi.

İhracat kapılarının açılması halinde maske ihracatından elde edilecek gelirin ise 1 milyar dolarlık maske ihracatının gerçekleşebileceği ifade ediliyor. Maske üretimi sırasında kullanılan kumaşın son derece önemli olduğu ifade ediliyor. Kullanılan kumaşın antibakteriyel ve antiseptik hale getirilmesinin ardından yüksek miktarda elektrik voltajı eklemesi yapılıyor. Bu sayede bakterilerin tutunamadığı bir sistem hazırlanmış oluyor.

N95 maskeler için yeni bir test yapılıyor ve bakteri tutunma testinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasının ardından üretim başlıyor. 3 katlı cerrahi maskelerin ise bu süreçte kaliteli olması halinde 2 3 defa yıkanarak kullanılabileceğinin de altı çizildi.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@