Koronavirüs salgınını fırsat bilerek fiyatları artıran, stokçuluk yapan işletmelerin tespit edilmesi adına Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme içerisine girildi. Son dönemlerde pek çok işletmenin vatandaşın mağduriyetinden yararlandığı ve haksız kazanç elde etmeye çalıştığı yönünde şikayetlerle gündeme geldiği belirlenmişti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konu hakkında alınan önemli kararları kamuoyu ile paylaştı.

Koronavirüs salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Salgını fırsat bilen işletme ve kurumlara göz açtırılmayacağını, bu süreçte pek çok değerlendirme ile her türlü ihbarın da önemli sayıldığının altını çizdi.  

500 Bin Liraya Varan Para Cezası Uygulanacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan vatandaşın sağlığı ve bütçesi için yapılan çalışmaları anlattı:

‘Bu süreçte ticari hayatın aksamaması için büyük bir uğraş veriyoruz. İç ve dış ticaret, gümrük çalışmalarımız ve tüketiciyi koruma arzumuz sonuna kadar devam ediyor. Bu süreçte yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı her türlü önlemi aldık. İnsan sağlığını ilk sıraya koyuyoruz. Sistemin düzenli bir şekilde işlemesi de ticari hayat açısından son derece önemli. Krizi fırsata çeviren piyasa bozucuların belirlenmesi ve cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Bakanlık olarak mücadeleye devam ediyoruz’

Salgından yararlanıp vatandaşı mağdur edebilecek olan kurum ya da firmaların ürünler üzerinde ederinden fazla para uygulamasına gitmesi ve stokçuluk yaparak piyasada ürünlerin fiyatlarının daha fazla yükselmesine yönelik yapılacak olan çalışmalarında 500 bin liraya varan para cezalarının uygulanabileceği ve ayrıç yasal sürecin başlatılacağı belirtildi. Kurum ve işletmelere uyarılar yapıldı.

isbilgisi.com