Koronavirüs salgını pek çok sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de etkisini ciddi biçimde hissettirdi. Küresel çapta sektörde bir daralmanın meydana geldiği öğrenildi. Pek çok otomobil üreticisi fabrikalarını kapattı. Satışlar durduğu için işten çıkarmalar ve maaşlarda kesintiye gidildiği açıklandı. Tüm bunlar yaşanırken elektrikli araç üreticisi olarak bilinen Tesla büyük bir çıkış yakaladı.

Salgının merkezi olarak kabul edilen Çin’de yaşanan tüm olumsuzluklara ve alınan tedbirlere karşılık satışlarının arttığı öğrenildi. Otomotiv pazarı denildiği zaman akla ilk gelen ülkelerden birisi olan Çin’de yaşanan salgın felaketine rağmen Tesla, Mart ayında 10 bin 160 araç satarken Şubat ayında bu rakam 3 bin 900 olarak açıklanmıştı. Ocak ayında ise sadece markanın 2 bin 620 adet araç sattığı belirlendi.

Ülkede yıllık 150 bin araç üretim kapasitesiyle kurulan tesislerde üretim yapmaya devam eden marka, ülkedeki tüm elektrikli araçlar içerisinde yüzde 30’luk bir paya sahip.

Küresel Otomobil Satışları Dibi Gördü!

Tesla’nın satışlarını artırdığı Çin genelinde salgın nedeniyle otomotiv sektörü büyük zarar gördü. Son olarak ülke genelinde sektörün yüzde 41 oranında bir kayıp verdiği açıklandı. Diğer ülkelere bakıldığında da durum pek farklı değil. Salgının küresel çapta pek çok ülkeyi etkilemesi otomotiv sektöründe daralmaların yaşanmasına neden oldu.

Mart ayı değerlendirmelerinde Almanya’da araç satışları yüzde 38 oranında azaldı. Fransa’da araç satışları yüzde 72 oranında azalırken İspanya’da yüzde 69 ve Amerika’da yüzde 38 oranında azaldığı tespit edildi. Daha kötüsü ise Mart ayından beri Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da araç üretimleri tamamen durduruldu. Tesla’nın bu süreçte göstermiş olduğu başarı pek çok marka tarafından merak ediliyor.