Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınına dair bilimsel araştırmalar son dönemlerde tamamen virüsün mutasyonuna çevrildi. İngiltere'de ortaya çıkan ve daha fazla bulaş özelliği gösteren mutasyonlu koronavirüs dehşet saçmıştı ve Türkiye'de de tespit edilmişti. Şimdi ise Güney Afrika'da mutasyonlu bir başka koronavirüs türü ortaya çıktı.

GÜNEY AFRİKA'DAKİ MUTASYONLU KORONAVİÜRS DEHŞET SAÇIYOR!

Güney Afrika'da tespit edilen mutasyonlu yeni koronavirüsün diğer koronavirüslere göre çok daha tehlikeli olduğu ifade ediliyor. Ayrıca koronavirüse çare olacağı söylenen koronavirüs aşılarının bu yeni mutasyonlu koronavirüs karşısında etkili olup olmayacağı da bilinmiyor.

Oxford Üniversitesi'nin saygın bilim adamlarından olan Prof. Dr. John Bell, “Güney Afrika'da tespit edilen yeni tip koronavirüsüe karşı aşıların etkili olup olmayacağına dair büyük şüpheler bulunuyor. Kişisel fikrime göre mutasyonlar aşının etkisini tamamen ortadan kaldırmaz. Ancak belirli oranlarda aşıları etkisiz hale getirebilir.” dedi.

MUTASYONLARDA ETKİLİ KORONAVİRÜS AŞISI ÜRETİLMELİ

Güney Afrika'da tespit edilen yeni tip koronavirüs ile alakalı nasıl bir tedavi yolu izlenebileceğini de açıklayan John Bell, “Mevcut aşılar mutasyona uğramış koronavirüsleri yüzde 100 önlemeyeceği bir gerçek. Öncelikle bunu kabul ederek hareket etmek gerekir. Bunun için mutasyonlara da hitap edebilecek bir koronavirüs aşısı üretilmeli. Bunun bir başka çaresi yok.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com