Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Salgının kötü neticelerinin en net fotoğrafı ise Türkiye'de hastanelerde çekiliyor. Koronavirüs nedeniyle tedavi altına alınan hastalar zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyorlar. Bu sıkıntılı süreci yaşayanlardan birisi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarında Kadir Topbaş olduğu bildirildi.

KADİR TOPBAŞ'IN SAĞLIK DURUMU NASIL?

16 Kasım'da koronavirüs teşhisi konularak tedavi altında alınan Kadir Topbaş tam 40 gündür hastanede yaşam savaşı veriyor. Entübe olduğu bildirilen Kadir Topbaş için doktorlar seferber olmuş durumdalar. Zorlu bir tedavi sürecinden geçen Kadir Topbaş'ın sağlık durumu hakkında oğlu Mustafa Ömer Topbaş bilgilendirmede bulundu.

Babasının sağlık durumu hakkında konuşan Mustafa Ömer Topbaş, “Babamın tedavisi yoğun bakımda devam ediyor. Doktorlar basınçlı oksijen desteği uyguluyorlar ama bunda şimdilik bir sonuç alınamadı. Entibe olduğu bizlere bildirildi. Hayatımızın en zorlu günlerinde yanımızda olan dostlarımıza teşekkür ederiz.” dedi.

Kadir Topbaş'ın sağlık durumu ile alakalı olarak doktorlarından yapılan son açıklamaya göre gereken tüm tıbbi müdahalelerin yapıldığı ve yapılmaya devam edildiği bildirildi. Koronavirüsün solunum yollarında yaptığı tahribatın ağır sonuçlar doğurabildiğini söyleyen doktorlar Kadir Topbaş'ın direnç gösterdiğini ama henüz iyileşme konusunda bekledikleri gelişmenin yaşanmadığına dikkat çektiler.

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

1945 yılında Artvin'de doğmuştur. Henüz 3 aylıkken ailesinin İstanbul'a yerleşmesi ile yaşamınının çoğunu İstanbul'da geçirmiştir. 1972 yılında Marma Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden, 1974 yılında ise Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun olmuştur. Uzun yıllar serbest mimar olarak çalışmıştır. 1994 ile 1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yapmıştır. 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi'nden Beyoğlu Belediye Başkanı seçilmiştir. 2004 yılında ise AK Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilmiş ve seçimi kazanmıştır. 2017 yılına kadar bu görevi sürdürmüş ve 2017'de Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği ile istifa etmiştir.

isbilgisi.com