Koronavirüs Yeni Vaka Sayılarında Riskli Artış! Sokağa Çıkma Yasakları Geri mi Geliyor?

Türkiye'de koronavirüs salgınının yeniden yayılma eğilimi göstermesi üzerine yetkililer günlük koronavirüs rakamlarını mercek altına aldılar. Yeni vaka sayılarının 2 binin üzerine çıkması durumunda sokağa çıkma yasakları dahil çok sayıda kısıtlama yeniden geri getirilecek. Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

GÜNDEM 16.06.2020 - 12:32 16.06.2020 - 12:32

Türkiye'de koronavirüs salgını ile olan mücadelede başarılı tablo son günlerde tersine döndü. Yeni vaka sayıları bölgesel olarak artış göstermeye balşadı. Son iki gündür 1.500'ün üzerine yeni vaka çıkmaya başladı. Bu sayılar Bilim Kurulu üyelerinin öngörülerinin oldukça üzerinde oldu. Bu nedenle Bilim Kurulu üyeleri koronavirüs ile mücadelede uygulanması gereken önlemlere dair tavsiyelerini güncellediler.

YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ GÜNDEMDE

Hükümet son günlerde Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ile alakalı olarak değerlendirme toplantıları yapmaya başladılar. Koronavirüs salgınının son 8 gündür gerilemeyi durdurduğu aksine ilerleme kaydettiği tespiti üzerine yeni tedbirler şimdiden konuşulmaya başlandı.

Yapılan değerlendirme toplantısında yeni vaka sayılarının yeniden 2 bin üzerine çıkması durumunda kısıtlamaların yeniden geri gelmesi üzerinde fikir birliğine varıldı. Koronavirüs salgınının yoğun görüldüğü şehirlerde sokağa çıkma yasaklarının geri gelmesine kesin gözüyle bakılırken nihai karar koronavirüs rakamları ile netleşecek.

KISITLAMALAR GERİ GELECEK

Ayrıca kısıtlamalar sadece sokağa çıkma yasakları ile sınırlı kalmayacak. Kalabalıklarla yapılan tüm aktiviteler yeniden yasaklanacak, toplu ulaşımdaki kısıtlamalar ve seyahat yasakları yine gündeme gelecek.

Koronavirüs rakamlarının artışı bazı şehirlerde risk barındırmaya devam ediyor. Ardahan'da sıfır olan koronavirüs vaka sayısı şu anda 18'e çıktı. Trabzon'da 17 olan koronavirüs vaka sayısı 57'ye yükseldi.

isbilgisi.com