Çin’de ortaya çıkan ve ardından kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını insanlarla birlikte sektörleri de olumsuz etkiledi. Yaz aylarının yaklaştığı son günlerde özellikle tatil hayali kuran pek çok kişi, daha az ödeme yapabilmek için harekete geçmiş ve kış aylarında tatil rezervasyonu yapmışlardır.

Virüs salgını tüm dünyada turizm sektörünü olumsuz etkiledi. Uçuş yasağının getirilmesi, salgının kontrol altına alınması için evde kalma çağrıları ve sosyal mesafe nedeniyle 2020 yılında büyük bir çıkış yakalamayı ve hatta rekor kırmayı planlayan turizm sektörü kara kara düşünmeye başladı. Dış turizmden ve yabancı turistlerden umudu tamamen kesen turizmciler çareyi yerli turistlerde arıyorlar. Sektörde hareketliliğin yaz aylarında başlayabileceğinden umutlu olan sektör, çeşitli kolaylıklar ve kampanyalar ile odaları doldurmayı planlıyor.

Yapılan Rezervasyonlar Eylül Ayına Erteleniyor!

Müşteriye kendilerini unutturmak istemeyen turizmciler, salgının biraz daha kontrol altına alınmasını bekliyorlar. Yeni kampanyalarla birlikte müşterinin dikkatini çekmeyi planlıyorlar. Yapılan değerlendirmelere göre Ağustos ayından önce yurt dışı uçuşlarının başlaması beklenmiyor. Ancak salgında ilerleme sağlanması halinde iç hatların ve seferlerin başlaması ya da vatandaşın kendi özel araçları ile harekete geçmeleri bekleniyor.

2020 yılında rekor kırmayı hedefleyen turizm sektörünün hevesi kursağında kaldı. Dış turizmden daha çok iç turizmin yaz sonlarına doğru hareketleneceği düşünülüyor. Kış aylarında daha uygun fiyatlı olduğu gerekçesiyle gerçekleştirilen erken rezervasyonların akıbeti merak konusu oldu. Bu süreçte iptal taleplerinin de olduğu ancak daha çok erteleme kararı verildiği belirtildi. Bu noktada rezervasyonlar Ağustos ve Eylül aylarına erteleniyor. Haziran ve Temmuz aylarının boş geçirilmesi bekleniyor.