Yaz için büyük beklentileri olan ve rekor seviyede turist ağırlayacağını düşünen turizm sektöründe büyük bir hayal kırıklığı yaşandı. Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektör turizm oldu. Salgının ciddi boyutlara ulaşmış olması, ülkelerde can kayıplarının her geçen gün artması, uçuş ve seyahat yasağının gündemde olması turizm sektörünün bu yıl zor bir sene geçireceğini ortaya koydu.

2020 yılında sektör genelinde bir rekorun elde edilmesi planlanıyordu. Geçtiğimiz sezon yabancı turistin son derece ilgi gösterdiği Türkiye’ye bu yıl turist gelmesi beklenmiyor. Salgının boyutu henüz netleşmezken, yaşamın ne zaman normale döneceği de bilinmiyor. Geçtiğimiz yıl yabancı turistlerin ülkeye ve tatil bölgelerine akın etmelerinin ardından yerli turistler otellerin birçoğunda yer bulamadılar.  

Turizm Sektörü Bu Yıl Yerli Turiste Çalışacak!

Kışın yapılan pek çok otel rezervasyonu da salgının tehlikeli boyutlara ulaşmasının ardından iptal edildi. Yaz için umutlu olmayan turizmciler yerli turisti etkilemek için yeni çalışmalara başladılar. Geçen yılla bu yılın fiyatları karşılaştırıldığı zaman pek çok otelin yarı yarıya fiyat indirimine gittiği görüldü. Erken rezervasyon indirimleriyle birlikte zaten ucuz olan otel fiyatları çok daha uygun hale geldi.

Sektör tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında bu yıl yüzde 80 oranında bir kayıp yaşanacağı düşünülüyor. Geçtiğimiz yıl dudak uçuklatan 5 yıldızlı otel fiyatları bu yıl pek çok yerli turist tarafından tercih edilebilecek. Yaza doğru turizmcilerin kampanyalarını artırmaları ve yerli turistin iştahını kabartacak yeni planlamalar yapabilecekleri düşünülüyor.