Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını tarım sektörünü de olumsuz etkiledi. Pek çok tarım ülkesi salgından etkilendiği için yeni tarım üretiminin yapılamadığı öğrenildi. Tarlalarda gerekli çalışmanın yapılamadığı ve ardından üretim yapılan pek çok fabrikanın da kapatıldığı açıklandı. Bu durum etkisini kısa sürede tarım ürünlerinin fiyatlarında da göstermeye başladı.

En büyük pirinç üreticisi konumunda bulunan Vietnam, Tayland ve Hindistan olmak üzere pek çok bölgede karantina süreci devam ediyor. Salgının kontrol altına alınması için uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle üretim durma noktasına geldi. Son bir haftalık dönemde fiyatlara bakıldığı zaman yüzde 12 oranında zam yapıldığı belirlendi. Bu durum tarım ürünleri için son 7 yılın en yüksek seviyesi olarak ifade ediliyor.

Fiyatlar Rekor Seviyeye Ulaştı

Pirinç fiyatlarının artması ile birlikte diğer tarım ürünlerinde de gözle görülür bir atış meydana geldi. Pek çok ülke bu durumu fırsat bilerek stok yapmaya başladı. Son iki hatada tarım ürünlerinde dolar bazlı fiyatlar düşünüldüğü zaman yüzde 10 seviyelerinde bir artış yakalandı.

Tarım ürünlerinde ithalatçı konumda bulunduğumuz için fiyatların artması vatandaşa da olumsuz bir durum olarak yansıdı. Türkiye’nin en çok tükettiği 9 farklı tarım ürününde dolar bazında bir artış yaşanmasının ardından fiyatlara da yansıdığı belirlendi. Özellikle buğday ithalatında birinci olduğumuz belirlendi. Fiyatlardaki artış kısa sürede vatandaş tarafından da hissedildi.