Koronavirüs salgını devam ederken, ekonomik açıdan sorun yaşayan pek çok vatandaşın cebini rahatlatmak adına kurumlar tarafından yeni düzenlemeler yapılıyor. Soğuk havanın zaman zaman hala etkisini sürdürdüğü şu aylarda, Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Başkanı Yaşar Arslan tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Gündemi meşgul eden fatura düzenlemesinin en çok cep yakan doğal gaz faturalandırma sürecinde nasıl işleyeceğini anlattı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından gerçekleştirilen kısmen fatura düzenlemesi, kamu sağlığının ve güvenliğinin korunması için gerçekleştirilmişti. Bu noktada Yaşar Arslan ‘Kısmen fatura düzenlemesi abonelerin aleyhine gerçekleştirilmiş bir uygulama değildir. Karantina altında olan bölgelerde kamu sağlığı ve güvenliği düşünülerek, idari olarak sayaç okumama kararı alınmıştır. Salgın tehlikesinin  ciddi olduğu, izole edilmiş binalar ve karantina altına alınmış bölgeler için geçerli olacak bu uygulama diğer aboneler için geçerli sayılmayacak’ açıklamalarını yaptı.

Faturalandırma Süreci Devam Edecek

İstisnai durumların dışında kalan abonelerin sayaç okuma hizmetleri ve faturalandırma süreçleri herhangi bir değişikliğe uğramadan devam edecek. Sayaçları okunmayan müşteriler içinse yeni bir yöntemden bahsedildi. Abonelere kendi sayaçlarındaki endeks oranlarının fotoğraflarını çekerek, dağıtım şirketlerine online olarak iletmeleri istendi. Sayaç okuma imkanının bulunmadığı durumlarda ise abonelerin son iki yılın aynı ayındaki ortalama tüketimleri incelenerek bir ortalamanın belirlenmesi üzerine tahminler yapılacak.

Salgın döneminde kapanan ve geçici olarak hizmet vermeyen iş yerleri için gaz hizmetleri durdurulabilecek. Geçmiş dönemler baz alınarak kapalı işletmelere bir fatura gönderilmesine izin verilmeyecek. Bu süreçte restoran ve kafeterya gibi ticarethanelerin doğalgaz dağıtım şirketlerine başvuru yaparak gaz durdurma kararı almaları gerekiyor.