Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyada etkisini göstermeye başladı. Salgın dünya ekonomisini de olumsuz etkiledi. Özellikle salgını kontrol altına alabilmek için ülkeler tarafından çeşitli destek paketleri açıklandı. Son olarak Amerika tarafından 2.3 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin açıklanmasının ardından piyasalarda çeşitli dalgalanmalar yaşandı.

Güvenli bir liman olarak görülen, küçük ve büyük yatırımcıların iştahını kabartan altın fiyatları son dönemlerde virüs gündemiyle birlikte hızlı bir yükselişe geçti. Son 7 yılın en büyük yükselişini yaşadığı ifade ediliyor. Altın fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen sistem kurucular önce borsacıların elinde bulunan altınların neredeyse tamamını aldılar. Şimdilerde de fiziki olarak altınların peşine düştükleri ve vatandaşların altınlarını almak için kapılarını çaldıkları belirlendi.

Vatandaşların Ellerindeki Altınları Almak İstiyorlar

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş son zamanlarda altın üzerindeki yaşanan gelişmeleri değerlendirmeye başladı. Bu süreçte dünya ekonomisinin salgınla mücadelede gösterdikleri tavrın geç kalınmış olduğunu ve ekonomilerinin böyle bir salgına hazırlıksız yakalandığının altını çizdi. Borsa yatırımcıları bu süreç içerisinde teminatlarını tamamlamak için ellerinde bulunan altınları nakite çevirmek zorunda kaldılar.

Pek çok insanda dünya çapında ellerindeki değerli ürünleri paraya çevirerek hayatlarını sürdürmek zorunda kaldıkları için altın bir döngü içerisine girdi. Bu süreçte kuyumcu piyasasının kapalı olması da altına olan talebi artırmak yerine satışları güçlendirdi. Sistem kurucular bu noktada borsa yatırımcılarının ellerinde bulunan altınları topladıktan sonra insanların ellerinde bulunan fiziki altınlara yöneldiler. Bir süre sonrada merkez bankalarında bulunan stok altınların satılmasını kollayacakları düşünülüyor. Yükselen altın fiyatları üzerinden kar elde edilmesi amaçlanıyor.