Koronavirüs Salgınından Etkilenen İhracatçılar Unutulmadı! Eximbank'tan İhracatçılara Kredi Müjdesi!

Koronavirüs salgını kısa sürede küresel ticaretin yerle bir olmasına neden oldu. Bu süreçte zarar gören ihracatçılar için Eximbank harekete geçti. İhracatçılara destek olmak için yeni bir kredi paketinin hayata geçirileceği açıklandı. Yeni kredi paketinin detayları neler?

KREDİ 19.04.2020 - 13:25 19.04.2020 - 13:25

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini gösterirken ekonomik açıdan da daralmalar gözlemlenmeye başladı. Pek çok ülkenin ekonomisi bu süreçten olumsuz etkilendi. Sokağa çıkma yasaklarının uygulanması, bazı sektörlerin kepenk kapatması, üretimlerin durması ve seyahat yasağının uygulanması ihracatçıların işlerine de ket vurdu.

Küresel anlamda yürütülen ticaret neredeyse durma noktasına geldi. Bu konuda endişe duyan Türk ihracatçıların endişelerini giderebilmek için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından bir açıklama yapıldı. ‘Temassız ticaret adı altında yapılacak çalışmalar sonucunda ticaretin devam edeceğinin altını çizdi.

Eximbank İhracatçıları Yalnız Bırakmadı

Ticaretin devam etmesi ve gerekli kolaylıkların sağlanması için hükümet tarafından çeşitli düzenlemeler yapılırken en büyük desteğin ise Eximbank cephesinden geldiği bildirildi. Bankanın Genel Müdürü Güney konu hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Hükümet tarafından açıklanan ‘Ekonomik İstikrar Paketi’ içerisinde TCMB kaynaklı alınmış krediler için 3 ay, banka kaynakları tarafından verilmiş olan kredilerde ise 6 ay kadar erteleme imkanı bulunduğunun altı çizildi. Bu süreçte kurum değerlendirmelerinde toplam 1098 adet kredi için vade uzatma seçeneği belirlendi.

Pek çok bankanın kredi vermemek için direndiği son günlerde Eximbank tarafından gelen kredi başvurularının da hızla onaylandığı belirtildi. 1 Mart tarihinden günümüze kadar 4.3 milyar dolarlık kredi kullanımının gerçekleştiği belirlendi.

İhracatçılar İçin Yeni Kredi Paketi Yolda!

Eximbank tarafından ‘Ekonomik İstikrar Paketi’ göz önünde bulundurularak TL cinsinden reeskont krediler için kullanılmak üzere 20 milyar liralık bir ek kaynak hazırlanacak. Bu süreçte ihracatçılar üzerinde oluşan ekonomik kaygının biraz olsun azaltılması bekleniyor.

İhracatçılar için yapılan yeni düzenlemeler sonrasında KOBİ’ler için 25 milyon liralık, KOBİ dışı firmalar için 50 milyon liralık, yüzde 9.75 maliyet oranıyla bir yıl vadeli olmak üzere yeni kredi paketleri hazırladıklarını dile getirdiler.