Koronavirüs salgını tüm ülkede etkisini sürdürürken, hükümet cephesinden yeni önlemler geliyor. Salgının yayılmasını engellemek ve kontrol altına almak için hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Yasağın son gününde vatandaşlar en çok yasağın devam edip etmeyeceğini merak ediyorlar. Hafta sonu 2 günlük ilan edilen sokağa çıkma yasağının, havaların güzelleşmesiyle birlikte vatandaşları evde tutmak için yapıldığı tahmin ediliyor.

Vatandaşlar bu sürecin iyi yönetilmediğini tartışırken, yeni yasakların gelip gelmeyeceğini de merak ediyorlar. Bundan sonraki süreçte havaların ısınmasıyla birlikte her hafta sonu yasağın yeniden gündeme gelmesi söz konusu. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü olan İbrahim Kalın katıldığı bir televizyon kanalında iddialara yanıt verdi.

Sokağa Çıkma Yasağı Her Hafta Sonu Tekrarlanacak Mı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi, kısa süreli bir panik ve endişeye sebebiyet vermişti. Vatandaşlar yasağın uzaması endişesiyle market ve fırınlara akın ettiler. Bu süreçte sosyal mesafeye dikkat edilmediği ve virüsün yayılma hızının artırıldığı tespit edildi.

Sokağa çıkma yasağı, virüs önlemleri çerçevesinde alınan bir kararken, vatandaşın gerekli hassasiyeti göstermemesi nedeniyle tehlikeli bir durum haline geldi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, yasak kararının hafta sonları devamlı tekrarlanıp tekrarlanmayacağını açıkladı.

Kalın, ‘Virüs salgınından bir an önce kurtulmak için gerekli tedbirler mutlaka alınacak. Sokağa çıkma yasağı hep konuşulan bir uygulamaydı. Bizde dikkate alarak olayın seyrine göre şekillendirdik. Yasağın tekrarı tabi ki olabilir. Bundan sonra yaşanacaklara ve durumun ilerleyişine göre yeniden karar alınabilir.’ Diyerek yeni yasakların sinyallerini verdi.

Geçtiğimiz günlerde uzmanlar havaların ısınmasıyla insanları evde tutmanın güç olabileceğini ve devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etmişlerdi.