Havacılık devi olarak bilinen Boeing, koronavirüs salgını nedeniyle pek çok uçuşlarını erteleme kararı aldı. Dünyanın en büyük havacılık şirketi olarak bilinen Boeing, bu süreçte maddi kayıplar verdiğini açıklamıştı. Son olarak Wall Street Journal tarafından hazırlanan bir habere göre ünlü havacılık devinin uçuş departmanı üzerinden pek çok kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı belirtildi.

ABD’li uçuş şirketinin çalışanlarından yüzde 10’luk kısmını işten çıkaracağını duyurması kısa sürede tartışmalara neden oldu. Bu oran rakamsal olarak incelendiği zaman 16 bin çalışanın virüs salgınında işten çıkarılması anlamına geliyor.

Dev Şirket Çalışanlarıyla Anlaşmaya Gidecek

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkeler arasında uçuşlar yasaklandı. Pek çok ülkede iç uçuşlarda yasaklanırken, en iyi ihtimalle büyük kısıtlamalar getirildi. Havacılık sektörünün dünya çapında durma noktasına gelmesi, dev şirketleri de olumsuz etkiledi. Gelir elde etmeyen şirketlerin maliyetleri devam ediyor. Boeing bu süreçte yaşadığı ekonomik kayıpları ve şirket maliyetlerini azaltmak için işten çıkarmaya gideceğini belirtti.

Çalışanları ile iş akdinin feshedilmesi için bazı anlaşmalar gerçekleştirilecek. Anlaşmalı paketler sayesinde çalışanların da en az hasarla süreci sonlandırmaları sağlanacak. ABD Merkez Bankası tarafından hazırlanmış olan 2.3 trilyonluk destek paketiyle ülkedeki iş gücünün en az 30 Eylül tarihine kadar ayakta kalması ve böylece yaşanabilecek mağduriyetlerin engellenmesi planlanıyor. İşten çıkarmaların tam olarak ne zaman yapılacağı henüz bilinmiyor.