Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını son dönemlerde Türkiye’yi de çeşitli alanlarda derinden etkilemeye devam ediyor. Salgın nedeniyle alınan tedbirler neticesinde uzun dönemler seyahat kısıtlamalarının getirilmesi araç sahibi olan vatandaşın seyahat etmesini de engellendi.

Araçla yapılan uzun seyahatlerin engellenmesi, dışarı çıkma oranlarının azalması benzin ve motorin satışlarını da derinden etkiledi. Petrol Sanayi Derneği tarafından konu hakkında bir araştırma yapıldı. Bu araştırma sonrasında salgının etkilerinin en pik olduğu ve yasakların yüksek olduğu mayıs ayı içerisinde benzin satışlarında bir düşüş meydana geldi. Geçen yılın aynı dönemine göre yapılan karşılaştırmalarda gerçekler net bir şekilde ortaya çıktı.

Satışlar Dibe Vurdu

Yapılan değerlendirmelere göre Mayıs ayında benzin satışlarında yüzde 36,50 oranında bir düşüşün yaşandığı belirlendi. Detaylı bir araştırma yapıldığı zaman toplam satış miktarı 165 bin 436 metre küp olarak açıklandı.

Motorin satışlarında da ciddi bir düşüş meydana geldi. Yüzde 23,14 oranında bir düşüş sonrasında toplam satış miktarı 1.96 milyon metre küp olarak açıklandı.

LPG satışlarında da yüzde 32.28 oranında bir düşüş yaşandı ve bununla birlikte 173 bin 473 ton satış yapıldı.

isbilgisi.com