Koronavirüs Salgını Vatandaşın Konut Tercihlerini Değiştirdi! Müstakil Evlerin Kira ve Satılık Fiyat Değerleri Arttı!

Koronavirüs salgını insanların konut tercihlerini de değiştirdi. Yaşanan olaylar, insanları sosyal izolasyon için kendilerine özel bir alan bulmaya itti. Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde müstakil ve bahçeli evlere olan ilgi giderek arttı. Vatandaşların bundan sonraki tercihlerinin bu yönde olması bekleniyor.

EMLAK 18.04.2020 - 08:23 18.04.2020 - 08:23

Koronavirüs salgını ile birlikte gayrimenkul sektöründe de köklü değişiklikler yaşanmaya başladı. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği üyesi olan Selman Özgün piyasayı değerlendirirken vatandaşların son dönemlerde değişen konut tercihleri hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Salgının getirmiş olduğu şartlara göre şekillenen konut tercihlerinin ilerleyen dönemlerde inşaat sektörüne de yön vermesi bekleniyor. Tasarım ve güvenlik tercihleri, kripto pra ile ödeme sistemlerinin daha popüler hale gelmesi, uzaktan dijital kanallar aracılığı ile sözleşme yapmak gibi yeni sistemler üzerine konuşuluyor.

Salgın kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Etkileri Türkiye’de de hissedilirken konut sektöründe bir yavaşlamanın yaşandığı belirlendi. Buna rağmen hala vatandaşın konut satın almak ya da kiralamak için gerekçeleri bulunuyor. Konut sektörü trendlerden, yaşanan güncel olaylardan, ekonomik gelişmelerden ve iş politikalarından aktif olarak etkilenen bir sektör olmakla birlikte salgın döneminde de bazı etkileri olduğu belirlendi.

Müstakil Konut Satışları Rekor Seviyeye Ulaştı

Salgın döneminde sosyal izolasyonun önemi bir kez daha vurgulanmıştı. Bu dönemde şehrin kalabalığında kendini izole edemeyen ya da bu süreçte zorlanan vatandaşların konut tercihleri kendilerine özel alan bulabilecekleri bahçeli ve müstakil evler oldu. Özellikle büyük şehirlerde, şehrin kalabalığından uzak bahçeli ve müstakil konutlara olan ilgi arttı. Satışların salgın döneminde dahi gerçekleştirildiği belirlendi.

Dünya ekonomi tahminlerine göre salgın sonrasında ciddi bir küresel krizin yaşanması bekleniyor. Bu süreçte insanların yaşam tarzlarında da çeşitli değişimler yapmaları bekleniyor. Daha basit ve daha az abartılı olacak olan yaşam stillerinin konut tercihlerine de yansıyacağı, basit rahat ve sağlıklı konut seçimi ile insanların daha minimal seçimler yapacakları ihtimalleri üzerinde duruluyor.

isbilgisi.com