Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini artırmaya devam ediyor. Virüsün bulaşıcılık oranının yüksek olması ve tutunduğu yüzey üzerinde uzun süre yaşaması, durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Geçtiğimiz ay Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortak bir açıklama yapılmıştı. Bu ortak çalışmaya göre kağıt ve madeni yüzeylerde bakteri ve virüslerin çoğalarak yayılma trendi izledikleri belirtilmişti. Kağıt ve bozuk paraların virüsün bulaşma riskinin en yüksek olduğu alanlar olduğu belirtildi.

Virüs Nedeniyle Harcama Alışkanlıkları Değişti

Salgın kapsamında sosyal izolasyonun önemi her defasında vurgulandı. Vatandaşlara evde kalmaları yönünde çağrılar artırılırken, harcamaların türü ve şeklinde de birtakım değişikliklerin yaşandığı belirlendi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan değerlendirmelerde, insanların harcama alışkanlıklarının değiştiği ve daha önce aşılmayan eşiklerin bu süreçte aşıldığı belirtildi.

Temassız Ödeme Yüzde 170 Oranında Arttı

Gelen siparişlerin ödemelerinde ya da dışarda yapılan alışverişlerde yüzeylere dokunmak istemeyen, para alışverişinden hoşlanmayan ve riskli bulan kişiler teması en az seviyeye indirmek istediler. Bu süreç Mart ayında önemli bir eşiğin atlanmasını sağladı. Daha önce pek çok kart kullanıcısı tarafından güvenli bulunmayan temassız ödeme rekor seviyede arttı. Yapılan değerlendirmelerde yüzde 170 oranında artış gösterdiği açıklandı.

Kart kullanan 2.5 milyon kişi ilk kez temassız ödeme seçeneğini kullandı. POS cihazlarıyla gerçekleştiren her 5 işlemden birinde temassız ödeme yapıldığı görüldü. Evlerde kalan ve sürecin uzun süre devam edeceğini fark eden vatandaşlar market gıda harcamalarına yöneldiler. Mart ayında yapılan alışverişlerin birçoğu market gıda ürünleri üzerine oldu.