Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken alınan önlemlerin kapsamı sürekli olarak genişletiliyor. Türkiye’de de koronavirüs salgını ile mücadele hız kesmeden devam ediyor. Yetkililer sürekli evde kalma yönünde çağrılar yaparken, mecburi olarak çıkmak zorunda kalanlar içinse sosyal mesafenin önemini her defasında bir kez daha tekrarlıyorlar.  

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından ortak olarak yürütülen çalışmalar kapsamında özel işletmelerin tamamı kapatıldı. Okullarda eğitime ara verildi. Pek çok işyeri uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptı. Kalabalık olması muhtemel olan düğün, konferans, toplantı, konser, spor salonu gibi pek çok organizasyonun ikinci bir emre kadar iptal edilmesine karar verildi.

Ödenen Organizasyon Paralarını Geri Alabilirsiniz

Kalabalık organizasyonların iptal edilmesi sebebiyle salgının yavaşlatıldığı ve başarılı bir süreç yönetilmesinde etkili olduğu düşünülüyor. Bahar ve yaz aylarında düğün, nişan, kına gecesi, doğum günü, konser ve daha pek çok etkinlik için organizasyonlar yoğun biçimde düzenleniyor. Bu süreçte kışın organizasyon için çeşitli kişi ya da şirketlerle anlaşma yapan kişiler, organizasyon sürecinin nasıl yönetileceğini merak ediyorlar.

Salgın nedeniyle hizmet alamayan vatandaşlar, peşin ödedikleri ücretlerin boşa gittiğini düşünerek endişe yaşamaya başladılar. Bu konuda TÜKODER Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, vatandaşı bilgilendiren ve endişelerini giderecek önemli açıklamalarda bulundu:

‘Elde olmayan zorunlu sebepler sonucunda yapılan sözleşmenin yükümlülüklerinin karşılıklı olarak yerine getirilememesi durumunda peşin olarak yatırılan tüm ya da taksitli meblağ geri alınabilir. Henüz günü gelmemiş taksit ödemelerinin ise ödenme zorunluluğu bulunmamaktadır’ ifadelerini kullanırken pek çok kişinin merak ettiği soruya yanıt verdi.

İki tarafın isteği dahilinde yeni bir anlaşma yapılırsa, yükümlülüklerinin yerine getirilme durumunun ertelenmesi de bir seçenek olarak değerlendirilebilir.