Koronavirüs salgını devam ederken alınan tedbirler neticesinde vatandaşların olumsuz etkilenmemesi için bazı destek paketleri de açıklanmıştı. Kredi ve kredi kartı taksitlerinin üç ay boyunca ertelenmesine yönelik gerçekleştirilen çalışmaların, diğer kamu kurumları ve borçları için de uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyor.

Emlak vergisi ödemeleri her yıl Mart ve Haziran ayları arasında yapılıyor. 3 ay boyunca devam eden ödeme süreci 2020 yılı için başladı. Salgın öncesinde başlayan emlak vergisi ödemelerinin hala devam ettiği biliniyor. 2020 yılında gelen zamlarla birlikte bu yıl emlak vergisi ödemesi yapacak olan vatandaşların cebinden yüzde 11.29 oranında daha fazla para çıkacak.

Emlak Vergisi Ödemelerinin Ertelenmesi İstendi!

Emlak vergisi ödemeler her yıl belirlenen zaman zarfında belediyeler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu yıl salgının ekonomik etkilerinin de hissedilmeye başlanmasının ardından özel bir istek gündeme taşındı.

Salgın döneminde işten çıkarılan ya da ücretsiz olarak izne ayrılan vatandaşlar maddi zorluk ve endişe içerisine girdiler. İşyerlerinin büyük bir kısmı geçici süre faaliyetlerine ara verdi. Salgının tam olarak ne zaman biteceği ve hayatın ne zaman normale döneceği bilinmediği için endişeli bekleyiş devam ediyor. Bankalar tarafından atılan 3 aylık erteleme ya da yeniden yapılandırma adımına kamu kurumlarının ve belediyelerin de katılması bekleniyor.

Belediyeler tarafından alınan emlak vergisi ödemelerinin ilk taksitlerinin bir süre ertelenmesi ve bu süreçte de herhangi bir faiz ya da ek ücretin alınmaması talep edildi. Belediyelerin, vatandaşlardan gelen bu talebe nasıl yanıt verecekleri merak konusu oldu. Emlak vergisi ödemeleri için atılacak erteleme adımı büyük bir heyecanla bekleniyor.

https://isbilgisi.com/