Koronavirüs salgını ekonomiyi çeşitli şekillerde etkilemeye devam ediyor. Merkez Bankası tarafından açıklanan son raporda döviz rezervlerinin hızla erimeye devam ettiği görüldü. Salgının etkisini daha sert göstermeye başladığı Şubat ayından bu yana brüt döviz rezervlerinde ciddi bir kayıp meydana geldi. Yapılan değerlendirmelere göre 19.1 milyon doların eridiği tespit edildi. Altın rezervleri ise dolara göre daha şanslıydı. Altın rezervlerinde 896 milyon dolarlık bir artış tespit edildi.

28 Şubat tarihinde Merkez Bankası tarafından hazırlanan raporda dolar rezervi 77.5 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Son olarak 3 Nisan tarihinde yapılan yeni bir açıklama sonrasında yeni dolar rezervi 58.2 milyar dolar olarak açıklandı. Yaşanan bu azalmanın nedeni ise Türkiye’de 13 Mart tarihinden itibaren koronavirüsle mücadelenin başlaması ve alınan önlemler olarak ifade ediliyor. Artan kamu döviz arzı sürecin hızlanmasını sağladı.

Diğer Etkenler de Döviz Rezervini Azalttı

Koronavirüs önlemlerinin ve harcamalarının yanı sıra diğer etkenlerin de süreci hızlandırdığı düşünülüyor. Rezerv düşüşünde zorunlu olarak atılan karşılık adımlar, reeskont kredi ödemelerinin ötelenme kararının verilmesi gibi etkenler de ilk sırada yer alıyor.

28 Şubat ile 3 Nisan tarihleri arasında açıklanan rapora göre altın ve dövizin de içinde bulunduğu toplam Merkez Bankası rezervi 107.8 milyar dolardan 89.5 milyar dolara kadar geriledi. Bankacılar tarafından gerçekleştirilen incelemelere göre toplam swap stoğunun azalması nedeniyle net rezervlerin negatif bölgeye daha yakın olduğunun altı çizildi.