Koronavirüs salgını pek çok sektörü etkilediği gibi emlak sektörünü de etkisi altına aldı. Salgından korunmak için sosyal izolasyonun önemi her defasında vurgulanıyor. Salgın riskinin daha fazla olduğu ve enfekte olan kişi sayısının giderek yükseldiği İstanbul içerisinde vatandaşlar konut tercihlerini de değiştirmeye başladılar. Kalabalıktan uzak, doğa ile iç içe müstakil evlerin kiralanma ve satılma oranlarında ciddi bir artış meydana geldi.

Kalabalığın en az olduğu bölgelerde ev fiyatlarında ciddi bir yükseliş meydana gelirken, İstanbul ilinde bu bölgelerden birisi Zekeriyaköy oldu. Bölgede müstakil bahçeli ev sayısının az olması sebebiyle talep patlamasının yaşandığı öğrenildi. Özellikle eşyalı ev arayışına giren vatandaşların adeta sıraya girdiği öğrenildi.

Bahçeli Müstakil Evlerin Kiraları Yükseldi!

Kendilerini izole ederken doğa ile iç içe olmak isteyen pek çok vatandaş şehrin kalabalığından kaçmak için harekete geçti. İstanbul’da en çok ilgi gören bölgelerden biri Sarıyer Zekeriyaköy civarı oldu. Salgının ülkede ilk çıktığı tarihten bu yan bölgede kiralık eşyalı ev kiralama ve satış oranları yükseldi. Villa kiralamak isteyen vatandaşların bu süreçte 5 bin ile 30 bin lirayı gözden çıkarmaları gerekiyor.

Kiralama yapan emlakçılar, kiracılara bir yıllık sözleşme yapma şartı sunuyorlar. Bölgede üç ya da altı aylık eşyalı ev kiralama işlemi yapılmıyor. Emlakçılar ise salgın sonrasında bölgede ev satışı oranlarında bir patlamanın yaşanacağını düşünüyorlar. İzole ve rahat yaşamı benimseyecek olan vatandaşların salgın sonrasında tamamen bölgeye yerleşme ihtimalleri konuşulmaya başlandı.

Kısa süre önce başlayan salgın sonrasında bir anda patlayan talep, fiyatlara da yansıdı. Havuzlu bir site içerisinde eşyalı bir ev kiralamak isteyen vatandaşların 15 bin lira ile 20 bin lira kira ödemeleri bekleniyor. Villa tarzı daha lüks evler içinse 30 bin liranın gözden çıkarılması gerekiyor. Havuzlu olmayan, bahçeli küçük evlerde ise kiralar 5 bin lira ile 10 bin lira arasında değişiyor.