Koronavirüs Salgını En Çok Hangi Sektörleri Etkiledi? Hangi Sektörlerde İşçi İhtiyacı Daha Fazla?

Koronavirüs salgını pek çok sektörü durma noktasına getirdi. Buna rağmen istihdamın arttığı ve yeni işçi ilanlarının verildiği sektörler de var. Peki salgın en çok hangi sektörde personel ihtiyacını artırdı? İşte haberimizde...

EKONOMİ 19.04.2020 - 17:34 19.04.2020 - 17:34

Koronavirüs salgını dünya ekonomisinde bazı daralmalara neden oldu. Ülkelerin aldığı çeşitli önlemlere ek olarak açıkladıkları destek paketleri piyasaları da derinden etkiledi. Yaşanan kriz, evden çalışma sistemine geçilmesi, pek çok sektörde üretimin durması gibi çeşitli sebepler pak çok işçinin işten çıkarılmasına ya da kriz bitene kadar ücretsiz izne gönderilmelerine neden oldu.

Buna rağmen krizden hiç etkilenmeyen ve aksine daha fazla personel ihtiyacı duyan kişilerin de olduğu belirlendi. Bazı sektörlerde işçi alımı için yeni ilanlar verilirken istihdam hala devam ediyor. Peki hangi sektörler daha hareketli?

Perakende Sektöründe Hareket Devam Ediyor

E ticaret karşısında perakende sektörü durgunluk yaşasa da bu süreçte hala hareketliliğin yaşandığı biliniyor. Salgın döneminde temel gıda, temizlik ve çeşitli ihtiyaçlar için aktif olarak hizmet veren perakende sektöründe siparişler ve reyon düzenliği için personele ihtiyaç duyuluyor.  

Kuryeler Fazla Mesai Yapıyorlar

Pek çok kişinin salgın döneminde evlere kapanması online alışveriş sistemini bir kez daha gündeme getirdi. Bu süreçte talep patladı. Kuryeler fazla mesai yaparak vatandaşların alışverişlerini teslim etmeye çalışıyorlar. Bu noktada pek çok firmanın kurye ihtiyacı doğduğu belirlendi.

Depo Görevlilerin Sayısı Artıyor!

Online alışverişin patlama göstermesi, pek çok mağazanın depolarında bir hareketliliğin yaşanmasına neden oldu. Bu süreçte pek çok marka mağazalarını kapatarak sadece online hizmet vereceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından depo görevlilerinin istihdamının artırılması bekleniyor.

Güvenlik ve Mesafe Elemanı Aranıyor!

Salgın nedeniyle hayat bir şekilde devam etse de gerekli önlemlerin sıkılaştırılması son derece önemli. Pek çok mağaza hem çalışanlarının hem de vatandaşların sağlığını korumak için güvenlik ve kapı görevlisi aradığını duyurdu. Bu kişilerin sosyal mesafe kurallarını mağaza içerisinde belirlemesi bekleniyor.