Koronavirüs Rakamları Harekete Geçirdi! Bu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

Türkiye'de koronavirüs sürecinde yaklaşık 2 ay boyunca hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bu tedbir sayesinde koronavirüs salgını ciddi oranda azalma gösterdi. Ölümcül salgının kontrol altına alınması ile hafta sonu sokağa çıkma yasakları başta olmak üzere çok sayıda tedbir 1 Haziran'dan itibaren kaldırılarak normalleşme sürecine girildi. Ancak son günlerde koronavirüs salgınının yeniden artmaya başlaması ile vatandaşlar sokağa çıkma yasaklarının geri gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar.

GÜNDEM 15.06.2020 - 09:59 15.06.2020 - 09:59

Türkiye'de koronavirüs ile alakalı olarak yeniden önemli gelişmeler yaşanmaya başlandı. Koronavirüs salgını ile 11 Mart'tan itibaren aktif olarak mücadele etmeye başlayan Türkiye'de 1 Haziran'a kadar salgın kontrol altına alınmaya başladı. Bu tarihten sonra ise sokağa çıkma yasağı gibi tedbirler kaldırılarak normal hayata dönüş yapıldı.

TÜRKİYE İYİ SINAV VERMEDİ

Normalleşme sürecinde Türkiye iyi bir sınav vermedi. Koronavirüs tedbirlerine çok sayıda vatandaş riayet göstermedi. Maske takılması, sosyal mesafe kurallarına uygulması gibi tedbirler vatandaşlarca rafa kaldırıldı. Koronavirüs ile mücadelede bir rehavet ortamı oluşunca ölümcül salgın Haziran ortasında Türkiye'de yeniden hortladı.

Son 3 günün günlük koronavirüs rakamları salgının yeniden aktif hale gelmeye başladığını gösterdi. 14 Haziran'da yeni koronavirüs vakası sayıları 1.500 sınırını aşınca yetkililer teyakkuza geçtiler. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni dönemin yeni kurallarına uyulması gerektiğini belirterek vatandaşlara maske ve sosyal mesafe uyarısı yaptı.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Koronavirüs rakamlarının tahmin edilenin üzerinde gelmesi nedeniyle hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının yeniden olacağı konusunda vatandaşlarda büyük bir merak uyandı. Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı konusu henüz netlik kazanmadı.

Haftalık kabine toplantısında verilen hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararları için bu haftanın kabine toplantısı beklenecek. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu hafta sonu sokağa çıkma yasağı tavsiyesi verse de bunun ekonomik anlamda tahribatının boyutu çok büyük olacağı düşünülüyor. Bu nedenle hafta sonu sokağa çıkma yasağı için koronavirüs rakamları takip edilecek ve mecbur kalınmadıkça hafta sonu sokağa çıkma yasakları başlamayacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@