Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden birisi otomotiv sektörü oldu. Sektör çapında salgın sebebiyle iş hacminin ciddi derecede düştüğü belirlendi. Bu süreçte ortaya çıkan zarar miktarı son derece dikkat çekiyor.

Koronavirüs sektörü dünya çapında otomotiv sektörünün zarar görmesine neden oldu. Üretimler durdu ve satışlar yavaşladı. Pek çok otomotiv üreticisi salgın önlemleri çerçevesinde fabrikalarını geçici süreyle kapatma kararı aldı. Otomotiv sektör temsilcileri ise süreç hakkında bilinmeyen pek çok detaya yer verdi. Zararın sanıldığından çok daha büyük olduğu görüldü.

Gelirler Ve Giderler Arasında Bir Dengesizlik Yaşanıyor

Salgının yayılmasını engellemek için pek çok vatandaşın evde kaldığı şu dönemlerde araçlar için showroom kurulamıyor ve servis trafiğinde de ciddi aksamalar meydana geliyor. Pek çok araç galerisinin kapandığı belirlendi. Bu noktada otomotiv sektöründe ciddi bir durgunluk meydana geliyor.

Salgının 3 ay daha bu seyirde devam edeceği uzmanlar tarafından öngörülürken otomotiv sektörünün bu süreçte ortalama olarak elde edeceği zarar miktarı da açıklandı. 3 aylık dönemde işlerin durması demek sektörde 1 milyon ile 3 milyon lira arasında ciddi bir maliyetin ortaya çıkması anlamına geliyor.

Yılın ilk çeyreğinde yapılacak değerlendirmeler sonrasında satışların yüzde 60 civarında düşeceği konusunda fikirler ortak görünüyor. Otomotiv sektöründe bulunan pek çok bayi ve şirketin bu süreci ayakta kalarak atlatabilmeleri için desteğe ihtiyaçları bulunuyor.

Mayıs ve Haziran ayında otomotiv pazarında gözle görülebilir bir düzelmenin yaşanacağı ancak bu toparlamanın süreci telafi etmek için yeterli olmayacağı ifade ediliyor. İkinci el araç pazarında da satışlar durma noktasına geldi. Süreç sonunda pazarda yüzde 50 oranında bir daralmanın yaşanması bekleniyor. Bu süreç içerisinde gelirlerin giderleri karşılayamaması mali bir istikrarsızlığa neden olurken, otomotiv sektörü temsilcileri alınan ek önlemlerin dışında devletten destek beklediklerini ifade ediyorlar.  

isbilgisi.com