Koronavirüs Nedeniyle Kredi Faiz Oranları Yükseldi! Borç Yapılandırma Faiz Oranları Ne Kadar Oldu? Nisan Ayı Kredi Faiz Oranları!

Koronavirüs salgını bankaların kredi faiz oranlarını da etkiledi. Farklı bankalara borcu olan vatandaşlar tek bir bankada kredi çekerek borçlarını birleştirmek ya da yapılandırma işlemi yapmak istedikleri zaman yükselen faiz oranları ile karşılaşmaya başladılar. Nisan ayı kredi yapılandırma faiz oranları ne kadar oldu?

KREDİ 17.04.2020 - 18:15 17.04.2020 - 18:15

Koronavirüs salgını vatandaşları ekonomik anlamda olumsuz etkiledi. Farklı bankalara kredi ve kredi kartı borcu olanlar, kamu bankalarının yaptığı gibi borçlarını ertelemek istediler. Özel bankalara başvuru yapan vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadılar. Farklı bankalara yüklü miktarda borcu olan vatandaşlar bu süreçte borçlarını tek bir bankada toplamak istediler.

Vatandaşların borçlarını daha kolay imkanlarla ödemek için yaptıkları araştırmalar devam ediyor. Bankaların destek olacağını düşünen vatandaşlar büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Pek çok banka yeniden yapılandırma kredi faiz oranlarını artırmaya başladılar.

Bankaların Kredi Faiz Oranları Ne Kadar Yükseldi?

Borç yapılandırmak için vatandaşların en çok başvurdukları bankalar arasında QNB Finansbank ve ING Bank olmuştu. İlk etapta kredi yapılandırma faiz oranlarını indirdikleri için vatandaşın dikkatini çeken iki banka sonrasında faiz oranlarında bir güncellemeye gittiğini açıkladı.

ING Bank Şubat ve Mart aylarında kredi yapılandırma borç yapılandırma faiz oranını yüzde 0.89 olarak açıklamıştı. Nisan ayında kredi faiz oranlarında yapılan güncelleme sonrasında yüzde 0.99 seviyelerine kadar çıkardığını açıkladı.

Diğer bir dikkat çeken banka ise QNB Finansbank oldu. Banka artırımı iki aşamalı şekilde gerçekleştirdiğini belirtti. Yüzde 0.89 seviyelerinde açıklanan borç yapılandırma kredi faiz oranı yüzde 0.99 seviyelerine çıkardı. Bir süre sonra banka yeni bir kredi faiz artırımına giderek yüzde 0.04 seviyelerine çıkardığını açıkladı.