Koronavirüs Nedeniyle Kapatılan Restoranlar Ve Lokantalar Ne Zaman Açılacak?

Turizm Restoran Yatırımcıları Ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, restoran ve turizm işletmelerinin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uymak şartıyla yeniden açılışa hazırlandıklarını söyledi. Restoranlar ne zaman açılacak? Lokantalar ne zaman açılacak?

EKONOMİ 25.05.2020 - 15:38 25.05.2020 - 15:38

Turizm Restoran Yatırımcıları Ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan restoranlar ve turizm işletmelerinin Haziran ayı içerisinde yeniden açılacaklarını duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın belirleyeceği kurallar dahilinde yeniden hizmet vermeye başlayacak olan restoran, lokanta, kafe ve turizm işletmeleri hazırlık yapmaya başladılar. Haziran ayı ortasında açılacak olan iş yerlerinin tamamı yeniden düzenlenecek.

Konu hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı bir genelge yayınlamış ve uygulanacak usuller ilan edilmişti. Bu işletmelerin açılışları kademeli olarak gerçekleştirilecek. Özellikle restoranlar ve lokantaların açılması için belirlenecek şartların yerine getirilmesi zorunlu olacak.

LOKANTA VE RESTORANLARIN AÇILMA ŞARTLARI BELİRLENDİ

Edinilen bilgilere göre restoran ve lokantalarda masalar arasında 1,5 metre mesafe olacak. Ayrıca masalarda sandalyeler arasında da 60 cm mesafe şartı aranacak. Bu fiziki şartların yerine getirilip getirilmediğinin hangi kurum tarafından denetleneceği bildirilmezken belediyelerin zabıta ekiplerine bu görevin verilme ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

Ayrıca restoran, lokanta ve turizm işletmelerin kademeli açılış yavaş bir şekilde ilerleyecek. Elde edilecek sonuçlara göre ileriye veya geriye adım atılacak. Olumsuz bir durumun yaşanması durumunda bu işletmelerin yeniden kapatılması hakkında çekimser davranılmayacak.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@