Koronavirüs salgınının tüm ülkeyi etkisi altına almasının ardından çeşitli önlemler alındı. Alınan önlemler dahilinde Nisan ayı içerisinde terhis olması beklenen askerlerin terhis süreleri uzatıldı. Yine Nisan döneminde 53 bin gencin askere alınması bekleniyordu. Bu süreçte salgının askeriyeye de sıçramasını engellemek amacıyla alımlar ertelendi. Bunun yerine terhis olması beklenen 66 bin gencin 30 gün süreyle daha kışlalarda kalmasına karar verildi.

Alınan kararın, salgının yayılmasını ve kontrolden çıkmasını engellemek için gerçekleştirildiği ifade edildiği için bu süreçte doğru olarak nitelendirildi. Ancak uygulamada bazı eksikliklerin olduğu ve bu eksikliklerin zaman içerisinde pek çok askeri de mağdur ettiğinin altı özellikle çizildi.

CHP İstanbul Milletvekili olan Gürsel Tekin’in bu noktada bazı önerileri bulunuyor. Milli Savunma Bakanlığı’na yönelik gerçekleştirdiği önerilerde terhisi ertelenen askerlerin bu süreçte maaş almaları gerektiğinin ve böylece yaşanabilecek maddi zorlukların da üstesinden gelineceğinin altını çizdi.

Gürsel Tekin önerisinde ‘Alınan kararın yerinde olduğunu düşünüyorum. Ancak uygulamada bazı eksiklikler var. Askere gitmek için işten ayrılan gençlerimiz bulunuyor. Aynı şekilde asker sonrasında işini planlamış ve işe dönecek olan gençlerimiz de var. Bu durumda çeşitli mağduriyetler yaşandı. Ancak mağduriyetin giderilmesi için fazladan her ay yapılan askerliğe ek olarak maaş ödemesi gerçekleştirilebilir’ dedi.

Terhis Olamayan Askerlere Maaş Verilecek Mi?

Yeni Askerlik Kanunu çerçevesinde yapılması muhtemel düzenlemenin yasalarla bu durumu desteklediğinin ve herhangi bir sorunun oluşmasının beklenmediğinin altını çizdi. Bu durumda pek çok terhis olamayan askerin gözü öneriye verilecek cevaba çevrildi. Yeni bir maaş uygulamasının, terhis olamayan askerler için oldukça olumlu bir gelişme olabileceği düşünülüyor.