Dünyada koronavirüsün mutasyona uğramasının şoku yaşanıyor. Koronavirüs ile mücadeledeaşı çalışmaları ileönemli bir mesafe katedildiği sırada virürüsün mutasyona uğrayarak daha fazla ölçüde bulaşıcı nitelik taşıması büyük bir panik ortamının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu panik ortamından dolayı finans piyasalarında bir karmaşa hakim olmaya başladı. Risk iştahı ortadan kalkınca altın piyasası yeniden güvenli olarak öne çıkmaya başladı.

ONS ALTIN ÖNCE YÜKSELDİ SONRA GERİLEDİ

Tüm bu yaşanan gelişmeler altın piyasasının güvenli liman niteliğine yeniden kavuşması gibi bir sonuç doğurdu. Yeniden koronavirüs salgınının piyasaları şekillendireceğinden endişe eden yatırımcılar altın piyasasına varlıklarını aktarmaya başladılar. Bu da ons altında yükselişleri sağladı. Ons altın ilk anda 1900 dolar seviyesini aşarken kısa süre içerisinde karışık fiyatlamayla gerileyerek şu anda 1881 dolardan fiyatlanmaya başlandı.

Ons altının yükseliş ivmesi yakalamasına dair bir beklenti oluşmaya başladı. Yatırım şirketleri tarafından yapılan değerlendirmelerde Yüksek bir fiyatlamanın gerçekleşebileceği ve şu andaki istikrarsızlığın belirsiz olan koronavirüs gündeminden kaynaklandığı belirtildi. Ayrıca son 50 günlük ortalama dikkate alındığınd aons altının fiyatının yükseliş göstermesi beklendiği ifade edildi.

GRAM ALTIN VEÇEYREK ALTIN KAÇ TL OLDU?

Ons altının yükseliş hareketinin ardından diğer altın çeşitlerinin fiyatları da merak konusu oluyor. Son piyasa verilerine göre gram altın 462 TL'den, çeyrek altın 759 TL'den, tam altın 3006 TL'den ve yarım altın 1518 TL'den satılıyor. Altının onsu ve dolar kurunun değişimi ile altın çeşitlerinin fiyatlamasında değişiklikler yapılıyor.

isbilgisi.com