Koronavirüs önlemleri için evde kalan milyonlarca insan mecbur kalmadığı müddetçe sokağa çıkmıyor. Dünyanın her bölgesinde uygulanan izolasyon yöntemi internet alışveriş oranlarını giderek artırdı. Evlerinde kalan insanlar alışverişlerini de sanal ortamdan yapmaya başladılar.

Dünyanın en büyük e ticaret sitesi olarak bilinen Amazon’da alışveriş yapan kişi sayısı giderek arttı. Geçtiğimiz günlerce yeni işçi alımı yapacağını duyuran şirket, verilen siparişlere yetişmek konusunda da sorun yaşamaya başladı. Amazon’un kurucusu ve sahibi olarak bilinen Jeff Bezos işe bu süreçte satışların artmasının ardından servetini 24 milyar dolar daha artırmayı başardı. Milyarderler listesine göre artışla birlikte ünlü iş adamı ve girişimcinin anlık serveti 138 milyar dolar olarak belirlendi.

Jeff Bezos Kimdir?

Ünlü girişimci ve iş adamı olan Jeff Bezos aslen Amerikalıdır. Ailesiyle birlikte 100 bin dolar civarında bir sermaye ile 1995 yılında Amazon’u kurmuştur. Aynı zamanda o dönem bir bankerlik şirketinde çalışan ünlü girişimci, internet kullanımının giderek arttığını fark edince bu alanda yönelmiştir.

Jeff Bezos’un havacılık ve uzay çalışmalarının yapıldığı bir havacılık şirketi de bulunmaktadır. Bu şirketiyle birlikte bilimsel çalışmalara destek vermektedir. Pek çok kez ödüle layık görülmüş olan ünlü isim 2018 yılında yapılan değerlendirmelerde dünyanın en zengin insanı unvanını alarak milyarderler listesinde ilk sıraya yerleşmiştir.

2019 yılında 4 çocuk sahibi olduğu roman yazarı eşi MacKenzie Scott Bezos’tan boşanmış ve bu ayrılık sonucunda ödediği tazminatla çok konuşulmuştu. 38 milyar dolar tazminat ve Amazon hisselerinin yüzde 4’ünü vererek en pahalı boşanmayı gerçekleştirmişti. Ünlü girişimci Amazon satışlarının artması nedeniyle geçtiğimiz günlerde 170 bin kişiyi daha işe aldı.