Koronavirüs salgını pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Otomotiv sektöründe de virüs salgını nedeniyle işler neredeyse durdu. Otomotiv sektöründe hizmet veren fabrikaların birçoğunda üretim durdu. Satışlar dip seviyeyi gördü. Sıfır otomobil satışları üzerindeki durgunluk son dönemlerde ikinci el araç piyasasını da etkilemeye başladı. Salgın nedeniyle azalan satışlar nedeniyle fiyatlar yükseldi. Salgın öncesinde de ikinci el otomobil pazarında fiyatların yüksek olduğu ifade edilirken piyasanın ne zaman normale döneceği merak ediliyor.

Otomotiv sektörü içerisinde yapılan anketler ve değerlendirmeler sonrasında ikinci el araç alım satım işlemlerini internet üzerinden yapan bazı firmalar süreç hakkında tüketiciye yönelik anketler paylaştılar. Ankete katılım oranının 4 binin üzerinde olduğu, alıcı ve satıcıların fikirlerini belirttiği anket sonuçlarına göre; salgın döneminde araç sahiplerinin araçlarını ellerinde tutma isteği arttı ve araç satın almak isteyenler de salgın dönemiyle toplu taşıma kullanımını azaltmak için süreci hızlandırmak istiyorlar.

2. El Araç Piyasasında Fiyatlar Ne Olacak?

Virüs salgını nedeniyle araç satışlarında ciddi bir durgunluk yaşanıyor. Yaşanan endişe ve korku ikinci el otomobil piyasasına yansımış durumda. Anket sonuçlarına göre alıcıların büyük bir kısmı ilerleyen dönemlerde azalan satışlarla fiyatların düşeceğini düşünürken bir kısım alıcı ise bu durumun fiyatları daha fazla yükselteceğini düşünüyorlar.

Arabam.com Pazarlama Direktörü Dr. Naim Çetintürk ikinci araç piyasasını ve süreç içerisindeki olası değişimini değerlendirdi.:

‘Geçtiğimiz aylarla karşılaştırma yaptığımız zaman talebin azaldığının farkındayız. Ama araç satış noktalarının ve galerin kapatılmasının bu sürece etkisi çok büyük. Piyasa normalleşene kadar, ikinci el araç satışlarının artması, online araç alım satım firmalarının verdiği hizmet belirleyebilir’

Alınabilecek dijital çözümlerle birlikte ikinci el araç piyasasının yeniden hareketlenebileceği öngörülüyor. Nisan ayında yapılan değerlendirmelerde ikinci el araç fiyatlarında yüzde 3 oranında bir düşüş meydana geldi. Ancak alıcı ve satıcının bir araya gelmesi, aracın kontrol edilmesi, iki taraf arasında yapılan sıkı pazarlık uygulamalarının koronavirüs nedeniyle satışları etkilediği belirlendi.

Piyasada 6 Aya Düzelme Bekleniyor!

Koronavirüs salgınının yaz aylarında daha kontrollü bir şekilde yönetilmesi yönünde artan umutlarla birlikte ortalama 6 aylık dönemde ikinci el araç piyasasının normale dönmesi bekleniyor. Şu günlerde artan tedbirlere ek olarak şehirlerarası yolculuk yasağının alım satım işlemlerini zorlaştırdığı biliniyor.