Koronavirüs salgınının etkisini giderek artırması üzerine yetkililer tarafından sokağa çıkılmaması yönünde yapılan çağrılar arttı. Vatandaşlar artık mecbur kalmadıkça evden dışarı çıkmıyorlar. Bu durum evde geçirilen sürenin artmasına neden oldu. Pek çok işyerinin uzaktan çalışma modelini benimsemesi üzerine pek çok kişi evlerde çalışmaya başladı.

Pek çok işletme kepenk indirirken sanayi sektöründe de üretimin büyük bir kısmının durdurulmasına karar verildi. İşyerleri, ticarethaneler ve sanayi bölgesinde doğalgaz ile elektrik tüketimi ciddi oranda azaldı. Evlerden çıkmayan vatandaş için bu süreçte yüklü elektrik faturaları gelmeye başladı.

Elektrik Faturaları Vatandaşın Bütçesini Zorluyor!

Büyük işyerlerinin, sanayi merkezlerinin ve fabrikaların elektrik tüketimini neredeyse sıfırlamalarının ardından ülkede günlük elektrik tüketimi 640 milyon kilovatsaat seviyelerine kadar indi. Ancak bu durum vatandaşın faturalarına yansımadı.

Elektrik dağıtım şirketleri tarafından abonelere, Mart ile Nisan ayının faturalarını göndermeye başladılar. Yapılan değerlendirmelerde neredeyse tüm abonelerin kullanım miktarlarının çeşitli oranlarda arttığı tespit edildi. Daha önceki aylarla karşılaştırma yapıldığında pek çok abonenin kullanım oranı yüzde 50’den fazla arttı. Bazı abonelerinde daha önceki elektrik faturalarına göre fiyatlar ve kullanım oranları ikiye katlandı.

Sektör temsilcileri değerlendirdikleri bu durumun, salgın döneminde pek çok vatandaşın evde olmasından kaynaklı olarak doğal olduğunu savundular. Evde kalan vatandaşlar mutfakta daha fazla zaman geçirmeye, elektrikli ev aletlerini daha fazla kullanmaya başladılar. Daha fazla çalışan elektronik aletlerle birlikte faturalarda gözle görülür bir yükseliş meydana geldi. Bundan sonraki birkaç ayda da faturaların geçmiş dönemlere göre fazla geleceği tahmin ediliyor.

isbilgisi.com