Evde kalınan bu dönemde karamsarlıkla özgeçmiş hazırlıklarınızı bırakmış ve iş bulma umudunuzu yitirmiş olabilirsiniz. Dünyada ve ülkemizce ciddi bir ekonomik durgunluk öngörüldüğü doğrudur.  Ancak şu anki belirsiz süreci kabullenerek gelecek kariyerinizi şekillendirmek tamamen sizin elinizde. 

Bu amaçla öncelikle konuya bakış açınızı değiştirmeli ve karamsar düşüncelerden kaçınmalısınız. Evde kaldığınız bu zaman diliminde neler yapabileceğinizi görerek geleceğiniz için kendinize yatırım yapmalısınız. Bu açıdan şu hususları değerlendirmeniz gelecek kariyeriniz son derece faydalı olacaktır:

1) Ekonomik daralmanın olumsuz etkileri olacaktır ama karantina günleri bittiğinde iş dünyası hızlı bir şekilde toparlanma çabasına girecektir. Şirketler yeniden iş ilanları verecek ve çalışma hayatının değişen yeni düzeninde yeni iş fırsatları ortaya çıkacaktır.

2) İş fırsatları doğduğunda bu fırsatları en iyi ve en hızlı şekilde değerlendirenler ön plana çıkacaktır. Fırsatları iyi ve hızlı bir şekilde değerlendirmek için günü geldiğinde hazır durumda bekliyor olmak gerekecektir.

3) Evde kalınan bu dönem hazırlık yapmak için çok iyi bir fırsat sunmaktadır. 

4) Şirketlerin insan kaynakları departmanları yeni uzaktan çalışma modellerine geçişle meşgul olsalar da yakın zamanda bu süreç tamamlanacaktır. Şirketleri, hedeflerini, yapmayı planladıkları yatırımları, insan kaynakları sayfalarını ve insan kaynakları departmanlarının işe alımlarda aradıkları kriterleri araştırmak ve analiz etmek iyi bir başlangıç olacaktır.

5) Çalışma alan ve olanaklarınıza göre incelediğiniz şirketlerin aradıkları kriterlere göre kendinizi değerlendiriniz. Eksiklerinizi ve bu eksiklikleri gidermek için yapabileceklerinizi tespit ediniz. Bu noktada üniversitelerce uzaktan eğitim ile verilen sertifika programları ile özgeçmişinizi güçlendirebilirsiniz.

6) Sadece eksik olduğunuz alanları değil iyi olduğunuz ve avantajlı olduğunuz alanları da tespit ediniz. İyi olduğunuz alanlara ihtiyaç duyan şirketler için hazırlayacağınız özgeçmişlerde bu alanları ön plana çıkarınız.

7) Kariyerinize yön verebilecek ve size iş konusunda fayda sağlayabilecek sosyal ağ platromlarına katılarak şirket yöneticileri ile iletişim kurmaya çalışınız. Facebook ve Linkedin'e katılarak alanınızdaki profesyonelleri takip ediniz. Her iki platform da her meslek için gruplarla geniş bir seçenek yelpazesi sunmakta. Örneğin, pazarlama alanında bir iş arıyorsanız Linkedin'in Global Pazarlama ve İletişim Uzmanları grubuna katılabilirsiniz. Mümkün olduğunca sohbete katılın, yorum yapın ve kendinizi görünür kılın. Tabii bunu yaparken alanınıza hakim olun, alanınızla ilgili gelişmeleri takip edin.

Av. Serhat GÜVEN | Tekuzem Kurucu Ortağı 

isbilgisi.com Özel İçerik