isbilgisi.com / Koronavirüs süreci hayatın her alınını etkilediği gibi emlak sektöründe de köklü değişimlere neden oldu. İnsanlar artık çok daha sakin bir yaşam tarzını benimsedikleri için gayrimenkul tercihlerini d ebu anlayışla yönlendiriyorlar. Daha sakin bir yaşam ve daha az etkileşimden dolayı müstakil evler, şehir gürültüsünde uzak gayrimenkuller ön plana çıkmaya başladı. Bu şekilde imkanlar sunulan merkezlerden birisi de Çanakkale'nin ilçesi olan Bozcaada oldu.

BOZCAADA'YA TALEP PATLAMASI!

Son aylarda Bozcaada'da gayrimenkul satın almak isteyen vatandaşların sayısında bariz bir artış meydana geldi. İnsanlar Bozcaada'dan bağ, tarla, ev gibi gayrimenkul satın almak için emlakçıların kapılarını aşındırıyorlar. Hem temiz denizi hem muhteşem doğası ile yaşanılacak bir steril ortam sunulan adada büyük bir kültürel geçmiş de bulunuyor.

BAĞ EVLERİ 2 MİLYON TL'DEN BAŞLIYOR!

Bozcaada'nın büyük bir bölümünün imara kapalı olması nedeniyle gayrimenkul ticaretinde bazı sınırlamalar bulunabiliyor. Oluşan yoğun talebe bu nedenle karşılık verilemiyor. Ancak ileride imar izninin çıkabilecek olması nedeniyle yatırım amaçlı olarak imarsız araziler de satın alınabiliyor. Oluşan talep fiyatları ise katladı. 6-7 odalı otellerin yıllık kirası 120.000 TL'den başlarken bağ evi satın almak isteyenler en azından 2 Milyon TL'lik bir bütçe ortaya koymaları gerekiyor. İmar izni çıkıtığında yapılaşmaya uygun olacak arazilerin dönümü ise 100.000 TL'den başlıyor. İmara açılması mümkün olmayan alanlar dahi dönümü 80.000 TL'ye satılıyor.

KİRALIK YER BULMAK İMKANSIZ

Oluşan yoğun talep Bozcaada'da bir emlak krizine de neden oldu. Hem ev hem de iş yeri açısından kiralık bir yer bulmak artık imkansız hale geldi. İnsanlar yaz aylarında kiralık ev bulamayacakları endişesiyle yıl boyu ev kirası ödemeyi göze alıyorlar. Bu da kiralık evlerde olması gereken sirkilasyonu imkansız hale getiriyor. Bu durum da kira fiyatlarını katlayan bir etki oluyor.