Pfizer/BioNTech işbirliği ile geliştirilen koronavirüs aşısının kullanım ve tavsiye bilgileri belli oldu. Daha önce hamilelere, emzirenlere veiki ay içerisinde çocuk sahibi olmak isteyenlere koronavirüs aşısı tavsiye edilmiyordu. Şimdi ise aşının içerisinde bulunan tüm bileşenler açıklandı.

KORONAVİRÜS AŞISI İÇERİĞİ!

Koronavirüs aşısı 1,8 mililitre tuzlu su eriyiği ile sulandırıldı. Aşının içerisinde bulunan ana bileşenler Natriumchlorid (Sıcak suda erimiş tuz), kalsiyım klorid, zakarin (Şeker) olarak açıklandı. Aşının kullanımı ile alakalı olarak ise şu ifadeler kullanıldı:

“BNT162b2 aşısı, çok dozlu flakonlarada hazırlanmıştır. Bu nedenle konsantre kullanımdan önce seyreltilmelidir. Seyreltildikten sonra, flakon (0,45 mi) 5 doz 0,3 ml aşı içerir. Bu daha sonra hastaya 21 gün arayla 0,3 ml'lik iki doz halinde kas içinden verilir.”

YAN ETKİLERİ!

Koronavirüs aşısının yan etkileri de açıklandı. Buna göre ABD, Avrupa, Türkiye, Güney Afrika ve Güney Amerika'da 16 yaş ve üzeri deneklerde iki klinil çalışma yapıldı. Buna göre en yaygın görülen yan etkiler şu şekilde açıklandı:

-Enjeksiyon noktasında ağrı (Yüzde 80'den fazla)

-Yorunluk (Yüzde 60'tan fazla)

-Baş Ağrısı (Yüzde 50'den fazla)

-Kas ağrısı (Yüzde 30'dan fazla)

-Titreme (Yüzde 30'dan fazla)

-Eklem Ağrısı (Yüzde 20'den fazla)

-Ateş (Yüzde 10'dan fazla)

Koronavirüs aşısının amacının prospektüste 16 yaşın üzerindeki insanların koronavirüsten korunması olduğu vurgulanmış ve 16 yaşın altındakilerde ne gibi sonuçlar doğuracağına yönelik bir araştırma yapılmadığı için bu yaştakiler için kullanımı tavsiye edilmemiştir.

isbilgisi.com