Konut Sektörü Düşük Faizlerle Canlandı! Yaşanan Kayıpların Telafi Edilmesi Bekleniyor!

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken bu süreçte konut sektörü kamu bankalarının faiz oranlarını indirmesi ile canlanırken yapılan yeni kampanyalar umut verici olarak değerlendirildi. Bunun üzerine sektör temsilcileri yıl sonunda yeni bir rekorun gelebileceğini savunuyorlar.

EMLAK 20.06.2020 - 09:10 20.06.2020 - 09:10

Konut sektöründe koronavirüs salgınının etkisi ile birlikte Nisan ve Mayıs aylarında büyük bir çöküş yaşandı. Salgının etkisi ile birlikte satışların dibe vurduğu ifade edildi. Bununla birlikte Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55.5, Mayıs ayında ise yüzde 44.6 oranında bir gerilemenin yaşandığı tespit edildi.

Konut piyasasının nasıl toparlanacağı konusunda karamsar bir hava bulunurken 1 Haziran tarihinde normalleşme ile birlikte kamu bankaları yeni bir adım attı. Konut kredi faizlerini tarihte görülmemiş bir seviyeye indirdi. Bunun ardından sıfır konutta yüzde 0.64 seviyeleri, ikinci el konutta ise yüzde 0.74 seviyeleri açıklandı.

Kamu bankalarının ardından Emlak Konut GYO’da harekete geçti ve bu süreçte 2 yıl geri ödemesiz konut kampanyasını duyurdu. Bu durum emlak satış ofislerinde büyük bir hareketliliğe neden oldu.

Emlak Sektörü Süreçten Umutlular!

2020 yılında yaşanan gayrimenkul sektöründeki düşüşler sonrasında Haziran ayında üst üste açıklanan kampanyaların ardından bir hareketlilik yaşandı. Hatta sektör temsilcileri bu süreç içerisinde satışların yükseleceğini ve yeni bir rekora imza atabileceklerini dile getiriyorlar. Yıl sonuna kadar devam eden desteklerin ardından geçen yılın üzerine çıkabileceklerini 2017 yılında kırılan  1 milyon 409 bin konut satışı seviyesinin aşılabileceğini de düşünüyorlar. Yaşanan umutlu gelişmeler konut sektörünün canlanmasına yardımcı olmuş gibi görünüyor.

isbilgisi.com