Ana Sayfa EKONOMİ Konut Pazarı Mart Ayında Zirve Yaptı

Konut Pazarı Mart Ayında Zirve Yaptı

Konut satışları Mart ayında zirve yaptı. Yabancılarda yoğun ilgi gösterdi.

11
0
Paylaş

Konut pazarındaki toparlanma devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu Mart ayında konut satışını ne kadar olduğunu açıkladı. Türkiye genelinde mart ayında 105 bin 046 kişi ev satın aldı. Ocak ayında 73 bin Şubat’ta ise 78 bin 450 olan konut satışları Mart ayında tam anlamıyla zirveye çıktı.

Bir önceki aya oranla %34 artış gösteren konut satışları 2018 yılının aynı ayına göre %5 gerileme yaşadı.Gayrimenkul sektöründe kredi faizlerinde yaşanan gerileme ve ayrıca yılsonuna kadar KDV ve tapu harcı indirimi devam edecek.

Olması konut satışlarının artmasına neden oldu. Kamu bankaları öncülüğünde geçtiğimiz 2 aya bakıldığı zaman konut kredisi faizlerini yüzde 1,28 olması ev sahibi olmak isteyen pek çok kişi harekete geçirdi ve Mart ayında gözle görülür bir artış oldu. Geçen yıl aynı döneme oranla kredili satışlarda ise %30 gerileme yaşandı.

Ayrıca Mart ayında yabancılara satılan konut sayısında da artış gözlendi. Geçen yılın aynı ayına göre %13 azalma olsa da toplamda 44 bin 163 konut satışı gerçekleştirildi. İkinci el konut mart ayındaki geçen yılki aynı dönemine kıyasla 1,1 artış 60 bin 883 konut satışı gerçekleştirildi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Mart ayında ilk sırada 1500 konut satışı ile İstanbul yer alıyor.

626 satış ile Antalya 173 satışla Ankara, 121 satışla Bursa ve 110 satışla Yalova var ayrıca Türkiye’den konut satın alan yabancı vatandaşların da hangi ülkelerden olduğu belli oldu İran vatandaşları 334, Suudi Arabistan vatandaşları 189, Rusya vatandaşları 156, Afganistan vatandaşları 150 konut satın aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here