Konut Kredisi Faizleri 2020 Aralık Ayında Düşecek Mi? Uzmanlar Ne Diyor

Bankaların konut kredisi ürünlerinde uygulanan faiz oranlarında yaşanan yükselişin ardından kış döneminde ev sahibi olmak isteyen kişiler, bankalarında kredi faiz indirimleri bekliyor. 2020 yılı Aralık ayında konut kredisi faiz oranlarında indirim yapılıp yapılmayacağı da vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Bankacılık sektöründeki son verileri değerlendiren uzmanlar aralık ayında konut kredisi faiz oranlarında bir indirim olup olmayacağını inceledi.

KREDİ 30.11.2020 - 11:39 30.11.2020 - 11:39

Konut kredisi çekerek ev satın alan kişilerin sayısında yaz aylarından sonra bir düşüş görüldü. Bankaların konut kredisi ürünlerinde uygulanan faiz oranı yaz döneminden itibaren yükselişini sürdürdü. İlk kredi faiz oranı yükseltmeleri 2020 yılı Ağustos ayı döneminden sonra görüldü. Çünkü bu ayda kredi kullanım sayısı ve konut satışları çok yüksek bir grafik çizdi.

Eylül ayına girilmesiyle birlikte konut kredisi ürünlerindeki avantajlar da kaybolmaya ve dolayısıyla konut satışları düşmeye başladı. Bu dönemde ev satın alan vatandaşların sayısı ekim ayına gelindiğinde daha da düştü. Kasım ayındaki mevcut verilere bakıldığında ise emlak sektöründen gelen son bilgilere göre konut satışlarının neredeyse durma noktasına geldiği görüldü.

Konut Kredisi Faiz Oranı Artırımı 

Emlak sektörüne dair uzmanların yapmış olduğu bir araştırma sonucuna göre, aylık geliri 4 bin ile 5 bin TL arasında değişen vatandaşların, konut kredisi kullanarak ev satın alma taleplerinin çok yüksek olduğu aktarıldı. Söz konusu konut kredisi talebi, yaz aylarında sunulan uygun faiz oranlı konut kredisi kampanyaları ile yapılan satışlarda da ortaya çıktı. Bu dönemde konut satışlarında rekor üstüne rekor kırılmıştı. Gelinen son noktada  ise konut stoklarının erimesiyle birlikte konut kredisi faizlerinin yeniden yükselmesiyle birlikte satışlar durma noktasına geldi.

Aralık Ayında Faiz Düşecek Mi?

Merkez Bankası’nın politika faizinde atacağı adımlar, aralık ayında konut kredisi faiz oranlarını da belirleyecek. TCMB politika faizini kasım ayında 10.25 seviyesinden 15.00 seviyesine çıkarmıştı. Aralık ayında gerçekleştirilecek TCMB PPK toplantısında politika faizinde indirim yapılması beklenmiyor. Uzmanlar bu verilere bakarak PPK toplantısından faiz indirimi kararı çıkmaması halinde, bankaların konut kredisi ürünlerinde faiz indiriminin söz konusu olmayacağını söylüyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@